Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayatınızın belki de en heyecanlı anlarını yaşıyorsunuz. Hamile olduğunuzu öğrenmenizle birlikte, aklınıza birçok soru takılır. Bu sorular; "Şu anda karnımın içerisinde neler oluyor, bebeğim hangi boyutta?", "Bebeğim acaba ne zaman doğacak" gibi sorulardır. 

İlk olarak sizi tebrik diyoruz. 40 haftalık çok heyecanlı ve keyifli bir serüvende yol almaya başlıyoruz. bu süreçte siz hamile hanım efendilere hafta hafta hangi aşamalardan geçeceğinizi anlatan bir rehber sunuyoruz.
 

Alanında uzmanlaşmış kadın doğum uzmanları, gebelik takvimlerini hesaplarken bilinenin aksine döllenme tarihini değil, son adet tarihinin başlangıç gününü baz alarak hesaplama yapmaktadır. Döllenme tarihi ise, genellikle son adet (menstrual dönem) tarihinden yaklaşık 15 gün sonraki döneme denk gelir.

Her ne kadar yakınlarımızla konuşurken "Bebeğin kaç aylık" sorusuyla sıklıkla karşılaşsak da, tıbbi anlamda gebelik takvimi oluşturulurken yapılan hesaplamalar, ay hesabına göre değil hafta hesabına göre yapılmaktadır. Normal ve sağlıklı bedenlerde doğumlar genellikle 38. ve 42. haftalar arasında meydana gelmektedir. 

Sayfamız üzerinden yapacağınız gebelik hesaplama işlemi sizin tahmini gebelik gününüzün hesabına göre gerçekleştirilmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki günümüzde istatistiki olarak yapılan değerlendirmelere göre doğumların sadece %5'lik kısmı tahmin edilen süre içerisinde gerçekleşmektedir. Çoğu doğum gebelik takviminde hesaplanan süreçten bir hafta önce veya sonra gerçekleşmektedir.

Günümüzde Gebeliğin hesaplanmasında yaygın olarak uygulanan diğer yöntemler

1) Adetlerin düzensiz görülmesi,

2) Tüp bebek tedavisi ile hamile kalınması,

3) Ovülasyon tarihinin gecikmesi,

4) Son adetin başlangıç tarihinin yanlış hatırlanması


gibi durumlar, anne adaylarının hamilelik haftalarında sapmalara neden olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda en doğru olanı, kadın doğum uzmanınızın ultrason ölçümleri gerçekleştirmek suretiyle hamilelik haftasını tespit etmesi olacaktır. Doktorunuz, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için genellikle randevularınızda idrar testi, kan testi, ve smear testi isteyebilecektir.

 

Bununla birlikte;
 

1) Ceninlerin kalp atışlarının ilk duyulduğu tarih (ki genelde 9. ila 12. hafta arası gerçekleşir),

2) Bebeğinizin hareketlerini ilk hissettiğiniz tarih (ki bu da genelde 16. ila 22. hafta arası gerçekleşir),

3) Doktorunuz tarafından gerçekleştirilen dip / uterus ölçümleri, ve dibin göbeğe ulaşma tarihi (bu yaklaşık 20. haftada gerçekleşir),


hamilelik takviminizin ne derece gerçeğe yakın olduğu hakkında size önemli ipuçları verecektir. gebeligihesaplama.com ekibi olarak Sizlere sağlıklı ve mutlu bir hamilelik temenni ediyor, bu keyifli yolculuğunuzun sonunda bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızı diliyoruz. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI