37. Hafta

37. Hafta ile birlikte artık sonlara doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Bebeğiniz tahmini boyutu büyük bir demet maydanoz kadardır. Normal gebeliklerde Bebek 48 cm'yi aşan boyu ve 2,7 ila 2,9 kg ağırlığı ile son doğum ağırlığına çok yaklaşmıştır. Vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olması ve kan şekeri seviyelerini dengede tutması için günde 15 gram yağ almaya devam edecektir. Beyin ve kafatası bu süreçte büyümeye gelişmeye devam etmektedir.

37. Hafta bebeğinin görüntüsü bu şekildedir.

37. Hafta canlı bebek görüntüsü

Doğum kanalına doğru hareketlenme

Normal gelişen gebelik durumlarında bu hafta ile birlikte Bebeğiniz doğum kanalına doğru yerleşme eğilimine sahip olacaktır. Hafifleme veya angajman adı da verilenbu dönüş eğilimi, bebeğinizin doğumundan birkaç hafta önce meydana gelmektedir. Yeni, daha aşağıdaki konum, akciğerleriniz ve diyaframınız üstündeki baskıyı azaltarak nefes almanızı çok kolay bir hale getirmektedir.
 

37. haftada gebeliğiniz
 
Nefes almak rahatlar, baskı artar

Bu hafta ile birlikte bebeğin pozisyonunu almaya başlaması annenin nefes almasını kolaylaştırırken alt karnınızda ve leğen kemiğinizde hissettiğiniz baskılar ise biraz canınızı yakabilir. Ayrıca bebeğiniz düştükçe ağırlık merkeziniz de değişime uğrar, vücut dengeniz değişebilir ve bu süreçte sakarlaşabilirsiniz.

Artık doğum çantasını hazırlayın

Yağılan araştırmalara göre Bebeklerin sadece yüzde beşlik bir kısmı önceden planlanan tarihte doğar, bu sebeple bebeğinizin erken gelmeye karar vermesine karşı kapının yanında muhakkak hazır bir çanta bulundurun. Bu çantanın içerisine Temel eşyaları koyun: rahat bir gecelik veya pijama, rahat bir elbise, kaymaz terlikler veya çoraplar, iyi uyan bir emzirme sutyeni, tuvalet malzemeleri ve hem siz hem de bebeğiniz için eve giderken giyeceğiniz kıyafetleri bunun içerisine ekleyiniz.

Yakından takip

Doktorunuz, haftalık doğum öncesi ziyaretlerinizde leğen kemiği muayeneleri yapmaya başlayabilir. Rahim boynunuzun genişlediğini mi (açıldığını) yoksa daraldığını mı (inceldiğini) kontrol edecek, doğum sancısı belirtilerine bakacaktır. Çoğu kadında doğum sancıları başlamadan genişlemeye başlarken kimi kadınlarda hastaneye gitme vakti gelinceye kadar hiçbir doğum sancısı belirtisi göstermez.
 

37 haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?
 
Varis damar çatlaması

Bacaklarınızdaki damarlar harekete geçtiyse, sol tarafınıza dönük uyumaya çalışın, bu dolaşım için en ideal uyuma şeklidir. Ayrıca uzanırken ayaklarınızın altına yastık koyarak yüksekte durmalarını sağlayın. İki pozisyon da kan akışını sağlayacaktır.
 

Vücut bölgesindeki çatlaklar

Karnınız, göğüsleriniz ve belki poponuz eskisinden daha büyük olabilir. Korkmayın, doğumdan sonra beyaz çizgilere dönüşecekler ve bunu annelik onur nişanı olarak taşıyacaksınız.

Mide yanması ve hazımsızlık

Bugünlerde mide yanması daha da kötüleşiyorsa bol bol badem tüketin. Mide yanmanıza evde uygulayabileceğiniz önerimiz ise; bir çay kaşığı balı ılık süte katın veya kuru papaya ile tüketin.

Serviks genişlemesi veya silinme

Doğuma hazırlanmak için, serviksiniz açılacak ve incelecek. Bazı kadınlar için bunlar belli bir periyotta kademeli olarak olur. Ama bazılarında ise bir gecede olabilir. Bunları hissetmeyeceksiniz ama hekiminiz muayene sırasında bu detayları sizlere verecektir.

Pelvis baskı ve rahatsızlık

Bebeğiniz pelvisinize belinize ve idrar kesenize doğru bastırıyorsa, geçen haftalara göre daha fazla baskı hissedeceksiniz. Eğer gerçekten çok rahatsız hissediyorsanız, karın sargısı alın, bu sizin karnınızın ağırlığını taşımanıza yardımcı olacak, pelvis ve sırtınızdaki baskıyı en düşük seviyelere getirecektir.

Bacak krampları kabusunuz olmasın

Bebeğin anne stoklarını tüketmesi ile birlikte özellikle geceleri bacak krampları oluşmaktadır.  Bunu minimal seviyelere çekmek için gün içerisinde yeterli miktarda sıvı tüketmeye ve yeterli kalsiyum ve magnezyum almaya çalışın. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu ihtiyacı, yemenizi önerdiğimiz bademlerden sağlayabilirsiniz. Besin değeri yüksek gıdalar annenin stoklarının artmasına bebeğin de daha iyi beslenmesine yardımcı olacaktır.

 

37. hafta için bunları biliyor musunuz?

37. haftada bebeğinizin “erken doğum kabul edildiğini duyabilirsiniz.”  Her ne kadar bebeğiniz uterus dışında yaşayacak kadar olgunlaşmış olsa da kilo almak ve akciğerlerinin ve beyninin biraz daha olgunlaşmasını sağlamak için önümüzdeki 3 haftaya ihtiyacı vardır.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI