36. Hafta

36. Hafta gebeliklerinde annenin vücudunda meydana gelen değişimler nelerdir. 36. hafta bebeğin görüntüsü


36 haftalık gebelikte bebeğin fiziksel boyutları

36. Hafta gebeliklerinde bebeğin fiziksel boyutları 2,5 ila 2,7 kg arasındadır ve yaklaşık 48 cm boyundadır. Artık kontrollerin artmaya başladığı ve bebeğin sürekli büyümeye başladığı bir süreç olarak yorumlanır.

Bebeğiniz artık sesinizi tanıyor

Yapılan araştırmalara göre,  yeni doğanların başka seslere kıyasla annelerinin sesini tercih ettiğini ve onun sesini tanıdığını göstermektedir. Araştırmalar ayrıca yeni doğanların, uterustayken sürekli kendilerine çalınan bir şarkıyı dinlediğini ve zevklerinin bu dönemde oluşmaya başladığını belirtmiştir. Kadın doğum uzmanları bu süreçte bebeğinize müzik dinletmenin gelişimine fayda sağlayacağını belirtmektedir.

Kafatası şekillenmeye devam ediyor

Bebeğinizin kafası, rahim boynunuzdan ve leğen kemiğinizden geçecek şekilde özel bir tasarıma sahiptir. Bebeğinizin kafatasındaki kemikler henüz birleşmemiştir nedeni ise doğum kanalından esnek bir şekilde zarar görmeden geçişinin sağlanmasıdır. Doğumdan sonraki süreçte kemikler birleşerek sertleşecektir.

36. Haftada bebeğinizin görüntüsü bu şekildedir


36. Hafta canlı bebek görüntüsü

36. haftada gebelik
 
Doktorunuza kontrole gidin
 
36. hafta itibari ile doktorların büyük bir kısmı hastalarını görmek isteyecektir. Doktorunuz her ziyarette tansiyonunuzu ölçecek ve idrarınızın protein içerip içermediğini kontrol edecektir. Yüksek tansiyon ve idrarda protein, siz ve bebeğiniz açısından riskli olabilecek bir gebelik rahatsızlığı olan potansiyel preeklampsi uyarı işaretleridir.

Geniş yaşam

Uterusunuz artık orijinal boyunun bin katı daha büyüktür ve siz büyük ihtimalle 11 ila 13,5 kg almışsınızdır. Bu durumda endişeye gerek yok. Zira bebeğinizin gelişimi için bu çok önemli olmakla birlikte önümüzdeki 4 haftalık süreçte bu zamana kadarki kilo kadar kilo almayacaksınız. Yapılan araştırmalara göre bu süreçte bayanlar vücutlarında fazlaca su tutarlar. Doğumla birlikte bu su vücuttan zamanla atılır.

Hareketleriniz yavaşlamalı

Gün içerisinde kendinize dinlenme zamanları belirleyin. Artık ilk zamanladaki gibi yoğun hareketler yapmayın. Kendinize belli pozisyonlar belirleyerek vücudunuzun dinlenmesini sağlayın. Dikkat: sıvı almayı azaltmanız ödemi azaltmayacaktır. Böbreklerinizden atıkları temizlemek, bağırsaklarınızı hareket ettirmek ve kan hacminizi yüksek tutmak için hâlâ her gün en az sekiz bardak suya ihtiyacınız. var.

36. Hafta Gebeliklerinde Annede meydana gelen değişimler nelerdir?
 
Geğirme ve midede gaz birikmesi 

Mide yanması yeterli olmadığında ya gaz çıkaracaksınız ya da geğirerek midenizin rahatlamasını sağlayacaksınız. Bunun geçici bir süreç olduğunu unutmayınız. Zaman içerisinde öğünlerinizi azalttığınız ve daha küçük lokmaları çok çiğneyerek yuttuğunuz takdirde daha az hava alacaksınız belirtilen minimal düzeylere inecek.

Karın bölgesinde kaşıntı

36. hafta ile birlikte karın bölgesinde kaşıntı meydana gelebilir. Belinizin çatlama noktasına geldiğini hissedebilirsiniz. Kakao yağı, susam ve badem yağları ve E vitamini içeren kremler kaşınmanızın azalmasına ve rahatlamanıza deste sunacaktır.

Sürekli idrar çıkarma isteği

Bu aralar bebeğiniz pelvisinize doğru iyice inmiş ve idrar kesenizi sıkıştırıyor olabilir. Hamileliğin ilk aylarında olduğu kadar az tuvalete çıkmıyorsunuz artık. Ama kesinlikle sıvı gıdalardan kaçmayın, vücudunuzun susuz kalmaması için her zamankinden daha fazla sıvı tüketiniz.

Uykuda zorluk

Uyku her zamankinden daha zorlanacağınız bir hal alacak. Odanızın çok dağınık olmadığından emin olun üzerinize çok fazla giysi giymeyin veya bir cam açın.

Fazla enerji veya halsizlik

36. haftaya geldiğinizde yorgun olmanız çok doğal. Ama annelik iç güdülerinden doğan enerji fazlalığınız olabilir. Kendinizi çok enerjik hissetseniz de dinlenmek ve yemek için sıkça zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Fetal hareketlerde değişiklik

Bebeğinizin köşeleri daraldıkça ve manevra yapacağı alan azalınca hareketlerinde de değişim olacak. Hala hareket ettiğini hissedeceksiniz ama daha az tekmeleme ve itme ama daha fazla kıvranma hissedeceksiniz.

Vajinal akıntı

Vajinal akıntı bu dönemde artabilir, yoğunlaşabilir ve kalınlaşabilir. Cinsel ilişki veya vajina kontrolünden sonra mukusun pembe, kırmızı veya kahverengi olması sizi korkutmasın. Bu sadece rahim boynunun şu aralar çok hassas olmasından kaynaklanıyor... Beklenmedik yoğunlukta veya kokulu bir akıntı fark ederseniz muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Mide yanması ve hazımsızlık

Mideniz yukarı itilmeye ve rahim tarafından sıkıştırılmaya devam ettikçe öğünlerde daha az yiyebileceksiniz. Bu kötü bir haber değil. Küçük öğünler sizin sindirim sisteminiz ve mide yanmasına engel olması açısından çok daha iyi.

Pelvise baskı ve rahatsızlık


Pelvis bölgenizde ağırlık hissediyorsunuz. Bu doğuma hazırlanan bebeğinizin aşağı doğru ilerlemesinden dolay başının pelvis, idrar kesesi ve belinize baskı yapmasından kaynaklanıyor. Bazı pelvis hareketlerini deneyin veya sıcak küvette kendinize bir mola verin.

Ayak bileği ve ayağın şişmesi

Bebeğiniz daha fazla sıvı almaya başladığında ödeminiz daha belirgin hale gelir. Sadece ayağınız ve bilekleriniz değil aynı zamanda elleriniz ve yüzünüz de şişer. Su içmeye ve diğer sıvıları almaya devam edin. Sıvılar vücudunuzda biriken fazla sodyum ve atık yiyeceklerden kurtulmanızı sağlar ve şişmeyi minimize eder.

36. Hafta gebelik ile ilgili Bunları biliyor musunuz?

Bebeğin sindirimi hariç. Tüm sistemler artık hazır durumda. Bebeğiniz göbek bağı üzerinden beslendiği için midesi ve bağırsakları henüz işlevsel bir hale bürünmemiştir. Doğumdan sonraki aylarda sindirim sistemi vücudun kalanına yetişmiş olacaktır.
 
36. Hafta gebeliklerinden Anneler için ipucu

Doğuruyor muyum? Uterusunuzun arada bir sıkıştığını veya “gerildiğini” hissediyorsanız büyük ihtimalle Braxton-Hicks kasılmaları yaşıyorsunuz demektir.  Bu “alıştırma” kasılmaları gerçek doğumdan önceki provalardır ve pozisyonunuzu değiştirdiğinizde, sıvı aldığınızda veya ılık bir banyo yaptığınızda bunlar azalacak veya son bulacaktır. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI