35. Hafta

35. Hafta gebeliğinde bebeğin görüntüsü nasıl olur, 35. haftada anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir?

 
35 haftalık gebelikte bebeğiniz

Normal ve sağlıklı gebeliklerde Bebeğiniz fiziksel olarak  2,5 kg civarı ağırlıkta ve 42,5 ila 47 cm boyunda olmalıdır. Çok büyük fark olmaması durumunda gebeliğin risk teşkil edeceğini söyleyemeyiz. 35. Hafta ile birlikte Artık rahminiz bebeğinize dar geldiği için taklalar atmıyor, ama tekme sayıları eskisiyle aynı. Böbrekleri tamamen gelişmiş durumda, karaciğeri de bazı atık besinleri işliyor. Temel organlarının gelişimi tamamlandı, yalnız önümüzdeki haftalarda bebeğiniz kilo almaya devam edecek.

35. Hafta gebeliğinde bebeğin görüntüsü

35. hafta gebeliğinde bebeğin canlı görüntüsü

Demir gereksinimi artıyor

Bebeğiniz, bu aylarda vücudunuzun deposundan harcamaya devam ediyor.  Bu sebeple son üç ayda bol bol demir açısından zengin gıdalar tüketin. Bu demir emişinin önemli bir kısmı, doğumdan önceki son aylarda gerçekleşmektedir.  

Ayaklar ve Baş

Baş aşağı veya baş üstü konum, doğum için ideal konumdur. Önce bebeğinizin poposu görünürse buna ters doğum adı verilir. İnanılmaz şekilde, uterusunuzdaki kısıtlı alana rağmen, minik bebişiniz doğumdan önce birkaç kere takla atabilir. Doğuma az bir vakit kala, doğum öncesi parti hazırlıklarıyla ilgili kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

35. Hafta Gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir?
 
Diş eti kanamaları

Diş etlerinizde kanama mı meydana geliyor, çok mu hassasiyet var? Diş etleriniz güçlendirmek için, C vitamini desteği alın. Yulafınıza veya mısır gevreğinize böğürtlen ekleyin ya da salatanıza domates ekleyebilirsiniz.

Unutkanlık

Haftalar geçtikçe depoların azalmasına bağlı olarak unutkanlığınız da artabilir. Beyin hücre hacminiz daralıyor ve artan uykusuzluğunuz da buna hiç yardımcı olamıyor. Bu durumu biraz daha idare edin bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra bu durum ortadan kalkacak.
 
Braxton Hicks kasılmaları

Doğuma yaklaştıkça kasılmalar gerçekmişçesine artıyor. Daha hiç hissetmediniz mi? İlk kez anne olanlar rahim kaslarında hiç esneme hissetmeyebilir daha çok karnınız geriliyor gibi hissedebilirsiniz.
 
Cilt değişikliği

Eğer karnınız aniden çok kaşınmaya başlıyan lekeler varsa sizde PUPPP olabilir yani “Gebelikte kaşıntılı ürtikeryal kabarcık veya vücut lekesi”.  Bu lekeler iyi huyludur ve bebeğiniz için hiçbir risk oluşturmaz ama rahatsız edicidirler. Kaşınmayı önlemek için banyonuzdan sonra aloe-vera'lı jellerden kullanın.
 
Denge kaybı ve sakarlık

Son birkaç haftanız kalmışken vücudunuzun dengesini sağlamakta zorlaıyorsunuz. Dikkatli olmaya özen gösterin, eğer yüksek bir raftan birşeye ihtiyacınız olursa sandalyeye tırmanmak yerine yardım isteyin. 

Sezaryen ile ilgili bilmeniz gerekenler

Sezaryenle doğum, annenin uterusuna ve karnına yapılan cerrahi bir kesikle bebeğin doğmasını sağlamaktır. Hangi koşullarda sezaryen gerekeceği ve prosedürün ne zaman yapılacağı ile ilgili olarak bilgiler alabilirsiniz. Mümkün mertebe normal doğum olması için koşulların oluşmasını bekleyin. Ancak eğer bu mümkün olmazsa Sezaryen ile ilgili doktorunuza danışarak ondan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

GBS'nin ABC'si

35 hafta ile 37. hafta arasında, doktorunuz, B grubu streptokok (GBS) bakteriler açısından test yapmak isteyebilir. Her ne kadar sizin için bir zararı olmasa da, bu, doğum sırasında bebeğinizde enfeksiyona neden olabilir. Testin kendisi basittir: doktorunuz vajinanızdan veya rektumunuzdan bir sürüntü örneği alır veya bir idrar örneğini test eder. Test sonucu pozitif çıkarsa doğum sancıları ve doğum sırasında entrevenöz (kolunuzdaki bir damardan) antibiyotik alabilirsiniz.

 

Gebeliğin 35. Haftasına yönelik uzman doktor görüşleri
 

1) Bebeğin ortalama kilosu 2500 gramdır. Boy uzunluğu ise 42 ile 47 cm arasındadır. 

2) Bu dönemde artık vücut gelişimi daha yavaş olarak gelişimine devam eder. Artan özellikli yapı cilt altı yağ dokusudur. Son haftalarda sağlıklı gelişen bebekler haftalık 150-350 gram arası kilo almaktadırlar. 

3) Bebeklerin el tutma kabiliyeti gelişir.  Artık dış ortamdaki tüm sesleri ayrıntılı olarak duyar. 

4) Anne karnında uyku ve uyanıklık periyotları olup dışarıdan dirsek topuk ve vücut hareketleri izlenebilir.
 

Artık bebek 37 haftaya yaklaştığında matur olarak adlandırılır. 37. gebelik haftasından önce doğan bebekler prematür olarak ifade edilir. Erken doğan bebeklerin yeni doğan ünitelerinde takip ve çoğu zaman oksijen desteğine ihtiyaçları olur. Bu haftalardan itibaren bu bebeklerde solunum problemleri ile karşılaşma oranı minimuma düşer.


35. Hafta gebeliği için bunları biliyor musunuz? 

Bebeğiniz doğum sonrası ilk manikürüne hazırlanıyor!  O minik tırnaklar artık muhtemelen bebeğinizin parmaklarının ucuna ulaşmıştır ve ayak tırnakları da görünmektedir.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI