34. Hafta

Gebeliğin 34.Haftasında Anne ve bebekte ne değişiklikler olur? 34 hafta gebeliğinde bebeğin görüntüsü nasıldır?


34 haftalık gebelikte bebeğiniz

34. Hafta ile birlikte bebeğiniz hızla büyümeye başlayacaktır. Ortalama bir bebek bu dönemde  2150 gram ve 46 cm, kadar olmalıdır. Cildi hiç olmadığı kadar yumuşak. Merkezi sinir sistemi ve akciğerleri de hızlı bir şekilde oluşmaya devam etmektedir.
 

Artık İniş başlıyor
 

Erkek bebeklerde  testisler yavaş yavaş skrotuma inmektedir. Bebeğinizin skrotumu doğumdan hemen sonra büyük görünüyorsa korkulacak bir şey yoktur, bu şişlik ekstra sıvı yüzündendir ve yaklaşık bir hafta içinde normal seviyelerine inecektir. Aşağıdaki pozisyon iniş pozisyonudur. 

Anne karnında boş yer yok

Bebeğiniz, gününün büyük bir bölümünü dar mekan yüzünden çok hareketli geçirmeyecektir. 2 ila 2,2 kg ağırlığı ve 39 ila 40,5 cm boyu ile bebeğiniz artık uterus duvarına dayanmakta ve doğal olarak anne karnının büyümesine neden olmaktadır. Büyük ihtimalle vücudun hangi kısmının (ayak? dirsek? kol?) çıkıntı yaptığını tahmin etmekte epey ilerlemişsinizdir.
 
Maviş gözlü bebek


Bu dönemde tüm bebeklerin gözleri mavi renktedir. Bebeğiniz doğumdan sonraki birkaç hafta boyunca ışığa maruz kalıncaya kadar iristeki renklenme süreci tamamlanmış olacaktır.

34. Haftada bebeğin görüntüsü bu şekildedir 

34. Hafta bebeğinin canlı görüntüsü

34. hafta gebelikleri
 
Artık zaman yaklaşıyor
 
Büyük güne sadece birkaç hafta kalmışken doğum sancısı belirtilerine dikkat etmeye başlamanız iyi bir fikirdir. Doğum süreci ile ilgili en belirgin özellikler şunlardır.

  1. Gün geçtikçe kısalan aralıklarla meydana gelen düzenli kasılmalar,
  2. Adet benzeri kramplarla birlikte gelen bel ağrıları,
  3. Su kesesinin patlaması veya suyun gelmesi,
  4. kan benzeri akıntı (rahim boynunuzun genişlemeye başladığını gösterir).

Doğum yapmadan günler hatta haftalar önce doğum sancısı belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri gerçekleşirse derhal doktorunuzu arayın.

34. Hafta Gebeliklerinde Annelerde meydana gelen değişiklikler nelerdir?

34. Hafta gebeliğinde Kilonuz

Eğer ortalama kiloya sahip ve tek bir bebeğe hamileyseniz 34. hafta itibariyle önerilen kilo artışı 11 ya da 12 kilodur. Bazı kadınlar bundan daha az ya da daha fazla alabilirler. Eğer ikiz taşıyorsanız şimdiye kadar biraz daha fazla almanız beklenir.

Bacak krampları

Bu aralar en yoğun yaşadıklarınızdan biri bacak ağrılarınız, bunun ise 3 nedeni var; hamilelik kilosu, şişme ve yorgunluk en tepe noktasındadır. Eğer bir kasılma hissediyorsanız, soğuk bir yüzeyde ayakta durmayı deneyin.

Vücudunuzda oluşan kaşıntılar

Eğer karnınızda, kalçanızda ya da poponuzda kaşıntılı kırmızı şişlikler fark ederseniz, bunun nedeni "kaşıntılı ürtikeryal papüller” denilen zararsız ama rahatsız edici bir hastalık olabilir. Ciddi bir soruna yol açmaması için doktorunuza bunları gösterin. Gerekirse doktorunuz sizi dermatoloğa yönlendirecektir.

Hamilelik çatlakları

Sarışınsanız ve genetik olarak çatlaklara eğiliminiz varsa, çatlağınızın olma oranı koyu renk saçlılardan (tenlilerden) daha fazladır. Ama teniniz ve saç renginiz ne olursa olsun vücut çatlaklarını önlemek için doğuma kadar az kilo almaya çalışın. Aynı zamanda karnınızı doğal yağlarla veya kremlerle nemlendirmeniz de çatlakları engellemenize yardımcı olacaktır.

Gebelikte göz sorunları

Gebeliğinizin 34. Haftası ile birlikte gözlerinizde birtakım değişiklikler hissedilebilir. Hamilelik hormonlarından dolayı son haftalarda gözlerde kuruluk, görüşün eskisi gibi keskin olmaması, miyop veya hipermetrop şikayetlerinin artması gibi sıkıntılar bu sürecin belirtileri arasındadır. Aşırı olmadığı sürece doktora gitmenize gerek yoktur.
 
Gebeliğinizin 34. haftasında yorgunluk

Bu haftayla birlikte tekrar yorgunluk belirtileri oluşabilmektedir bu his ilk üç aylık dönemdekinden daha farklı hissedilir. Bu yorgunluk altında olduğunuz fiziksel zorlama ve sık sık idrara çıkma, huzursuz geceler geçirmenizden dolayı gayet anlaşılır bir durumdur. Şimdi biraz yavaşlama ve doğum ve sonrası için enerji depolama zamanı. Uzun zaman oturduktan ya da yattıktan, sonra hemen kalkmayın. Ani kalkışlarda başınız dönebilir.
 
Hamilelikte hemoroid

Hemoroidler bağırsaklardaki varis damarlarıdır. Büyüdükçe acısı artabilir. Eğer zamanınızın çoğunu oturarak harcıyorsanız ağrılar daha şiddetli olabilir. Buz torbaları, hamamelis ve sıcak bir duş bunlara iyi gelir.
 
Hamilelikte gaz sorunu

Hamilelikte midede ve bağırsaklarda biriken gazdan dolayı şişkinlik ve bitkinlik hissedebilirsiniz. Gaz hissini geçirmek için, amacınız her gün küçük porsiyonlarla 6 öğün yemek olsun (veya 3 tam büyük öğün) böylece sindirim sisteminizi zorlamamış olacaksınız.


Vücudunuz artık bebeğinizi de beslemek için ekstra çaba harcamak zorunda, dolayısıyla metabolizmanız her zamankinden biraz daha yavaş çalışıyor. Bu durum da şişkinlik ve gaz sorunlarına neden olabilir. Gebelik beslenmenize odaklanın ve kabızlıktan kaçınmak için bol su tüketin.
 

Artık doğum planınızı yapın!
 
Büyük bir olasılıkla bu döneme kadar doktorunuz, eşiniz ve doğumda bulunmasını istediğiniz kişiler ile ilgili süreci detaylı olarak konuşmuşsunuzdur. Şimdi, doktorunuzun veya ebenizin hafızasını tazelemek ve ikinizin de hâlâ aynı fikirde olduğunu kontrol etmek için tercihlerinizi tekrar konuşmak üzere harika bir zaman.
 

34. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Gebeliğin son haftalarında (34 ile 42) bebeğinizin kilo artışı tekrar yavaşlama eğilimine girecektir. Yeni doğan bebeğiniz bu hızla büyümeye devam etseydi ilk doğum gününe kadar 90 kiloya ulaşırdı!
 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI