33. Hafta

33. Hafta gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir, 33. Hafta bebeğinin görüntüsü nasıldır?

33. Haftada bebeğiniz fiziksel 1 kilo 800 gram ve 43 cm boyundadır. Yani kısacası bir ananas boyutlarına sahiptir. Rahminizdeki bu büyüklükte bebekle, amniyotik sıvı miktarınız azami seviyeye ulaşır.

Bu süreçte Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ederken, antikorların sizden bebeğe geçiş süreci de başlamıştır. Bu onun işine rahim dışına çıktığında ve kendini her türlü mikroba karşı korurken çok büyük yardımcısı olacaktır.


33. Haftada bebeğin görüntüsü bu şekildedir.

33. Haftada bebeğin canlı görüntüsü

Hızlı öğrenme

33. Haftada Bebeğiniz çevresindeki sıvı dünyayı görebilir, bir ayak parmağını kavradığını veya başparmağını emdiğini hissedebilir, amniyotik sıvının tadını alabilir ve kalp atışlarını işitebilir. Su kesesinde kokuları taşıyacak hava yoktur, ama olsaydı bebeğiniz çevresindeki ortamın kokusunu da çok iyi bir şekilde alabilirdi.

Baş çevresi büyüyor

33. Hafta da artık beyin çok büyümüştür. Bu sebeple bebeğinizin baş çevresi sadece bu son hafta içinde neredeyse 1 cm artarak artık doğumdaki boyutlarına çok yaklaşmıştır.  

Beslenmeye çok dikkat edin!

Bu hafta ile birlikte beslenmenize dikkat etmek, önceki haftalardan çok daha önemlidir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğinizin protein ve yağ gereksinimleri azami düzeye düşer. bu yüzden dengeli beslenmeye dikkat edin. Bebeğiniz artık 41 cm boyunda, 1,8 kg ağırlığındadır ve önümüzdeki yedi hafta içinde bu kiloyu iki katına çıkarmayı planlamaktadır.

Hamileliğin 33. haftasında Annelerde meydana gelen değişiklikler
 
Kilonuz

Bu hafta ile birlikte 12 kilo almış olmanız normal ve ideal kilo alımıdır. 'Artık sonuna geldim' diye düşünerek kendinizi sakın salmayın. Doğuma kadar hala beslenmenize ve hareketinize dikkat etmeniz büyük önem taşır.

Alt karın ağrısı

Herhangi bir harekette veya Aniden ayağa kalktığınızda beliniz ağrıyorsa, muhtemelen çevresel ligament ağrısı yaşıyorsunuzdur. Bunlar ara sıra olmasına rağmen ateşiniz, titreme ve kanamanız yoksa korkulacak bir şey yok. Ayaklarınızı uzatın ve rahatlayın, belli hareketler ile bu ağrının önüne geçebilirsiniz. .

Hamilelikte değişen göbek deliği

Hamilelerin %30’luk kısmında görülen Göbek deliğiniz dışarı çıkma vakası sizde de görülebilir. Bunun için ne yapılabilir. Uzman doktorunuz ile görüşebilirsiniz. Ancak doğumdan sonra birkaç ay içinde eski normal haline dönmüş olacaktır.

Tırnak değişimleri

Hamilelik hormonları tırnaklarınızın çabuk uzamasına ve kırılgan olmasına neden olur. Eğer tırnaklarınız kırılgansa beslenmenizde bol bol biyotin kullanmaya çalışın. Muz, avokado, fındık ve bolca tahıl depolayın ve hamilelikte güvenle kullanacağınız jelatin kapsüllerden kullanın. 
 

33. haftada gebeliğiniz
 

Ölçüp biçme

Doğumun hemen öncesine kadar haftada yarım kilo almaya devam edeceksiniz. Kilo almayı yavaşlatmayı denemeyin: bebeğinizin şimdi o ilave kilolara ihtiyacı var. Doğumdan sonra kiloları vermek için yeterince zamanınız olacak.
 
Bilek ağrısıyla güreşme

Son haftaların yaklaşması ile birlikte birçok gebe ödem yüzünden bileklerindeki sinirler çevresinde şişme ile kendini gösteren karpal tünel sendromu yaşamaktadır. Ağrı ve şişkinlik, büyük ihtimalle doğum sonrası tamamen bitecektir. O zamana kadar ellerinize veya bileklerinize baskı uygulamayacak şekilde uyku pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Bileğinizi uzatılmış konumda tutmak için bir bileklik takmayı da düşünebilirsiniz. Yaşadığınız ağrıları doktorunuza söylemeyi unutmayın.
 

Hamileliğin 33. haftasında cinsel yaşam

Normal şartlarda hamileliğin son haftalarına kadar cinsellik ile ilgili bir sıkıntı yoktur. Doktorunuz herhangi bir sebeple cinselliğin uygun olmadığını söylemediyse, bu süreçte seks yapmanızda herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.

Artış içerisine giren hormonların etkisiyle birçok gebe bu dönemde kendini seksi hisseder, bazı kadınların ise cinselliği aklına bile getirmediği anlar olabilmektedir. Herhangi bir 'doğru' olmadığını ve kendinizi iyi hissettiğiniz sürece cinsel hayatınızı özgürce yaşamaya devam edebilirsiniz.

33. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Bebeğiniz artık çok büyümüş ve doğumdaki görüntüsünü almaya başlamıştır. Bu hafta ile birlikte uterusunuzda daha az amniyotik sıvı ve daha fazla bebek vardır, bu yüzden o tekmeleri ve yumrukları daha da fazla hissetmeye başlayacaksınız. Sallanan bir koltukta sallanarak, bir doğum topu üstünde salınarak veya elleriniz ve dizleriniz üzerinde leğen kemiği salınım hareketleri yaparak bebeğinizi daha sakin hale getirebileceğiniz biliyor muydunuz?

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI