32. Hafta

32 hafta gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişimler nelerdir, 32. haftada bebeğin görüntüsü nasıldır?

32 haftalık gebelikte bebeğiniz 
 
Bebeğiniz fiziksel olarak 1,5 ila 1,8 kg ağırlığında ve uzanmış durumda yaklaşık 43 ila 45 cm boyundadır. Bu dönem ile birlikte boyutları belli oranda artışa gidecek. Son 4 hafta ile birlikte mevcut durumunun iki katı ağırlığa ulaşmış olacaktır.


Karında gelgitler yaşanır

Bu hafta bebeğiniz aşağı ve yukarı hareketlerde bulunur. Konumunu belirlemek için sürekli bir gelgit halinde olacaktır. Kendi için en uygun pozisyonu belirledikten sonra doğuma kadar bebek bu konumunu koruyacaktır. Yine de büyük gün gelmeden önce birkaç kere pozisyon değişimine gidebilir.

Amniyotik sıvı ile dolu

Karnınızın içerisinde uterusunuzda bulunan yaklaşık bir litre amniyotik sıvı içinde bebeğinizin baş yukarıda konumdan baş aşağı konuma geçme sürecindedir. Önümüzdeki sekiz hafta içinde bebeğin boyu büyüdükçe amniyotik sıvı miktarı da azalma eğilimine geçecektir.

32. Haftada Bebeğinizin görüntüsü bu şekildedir.

32. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü

32. haftada gebeliğiniz
 
Karnımda bir şeyler geziyor

Bu haftalarla birlikte bebeğiniz yoğun bir hareketlenme içerisine girecektir. Bebeğinizin hareket etmesini hissetmek anneler için çok güzel bir duygudur. Fakat ayaklarından birinin göğüs kafesiniz altına sıkışması sizin için acı verici ve nefes almayı zorlayıcı bir durum olabilir. Bebeğinizin hareket etmesini sağlamak için yan tarafınıza uzanmayı veya pozisyon değiştirmeyi deneyebilirsiniz.  

Kontrol artıyor

32. hafta ile birlikte doktorların büyük bir kısmı sizi ayda bir kez yerine iki haftada bir görmek ister. Doktorunuz, başka şeylerin yanı sıra enfeksiyon, erken doğum sancısı veya preeklampsi belirtilerini rutin olarak takip edecektir.

Doğumunuzun provası yapın

Doğum yapacağınız hastanede yapacağınız tur, doğum ve doğum sonrası odaları görmenizi, kayıt prosedürlerine ve bürokratik işlemlere aşina olmanıza ve doğal olarak heyecan katsayınızın da azalmasına sebep olacaktır. Önceden nereye gideceğinizi ve neler yapacağınızı bilmek, doğum sancısı çekerken son dakika koşuşturmalarını minimal seviyelere çeker.

Doğum dersleri

Doğum derslerine katılın ve aktif bir katılımcı olun. Aklınızda bulunan tüm soruları sorun. Umutlarınız ve korkularınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin. O an geldiğinde ikinizin de hazır olması için eşinizi götürmeyi unutmayın.

32. Hafta Gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişimler nelerdir?
 
Hamilelikte gaz sorunu

Hamilelikte midede ve bağırsaklarda biriken gazdan dolayı şişkinlik ve bitkinlik hissedebilirsiniz. Gaz hissini geçirmek için, amacınız her gün küçük porsiyonlarla 6 öğün yemek olsun (veya 3 tam büyük öğün) böylece sindirim sisteminizi zorlamamış olacaksınız. Gebelikte sağlıklı beslenin ve kabızlığı engellemek için bol bol su tüketin.

Genişleyen göğüsler ve kolostrum

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde daha da genişleyen göğüslerinizden sarımtırak bir sıvı sızıntısı olabilir. Bu sıvı protein ve antikor yüklüdür ve bebeğinizin alacağı ilk süttür. Eğer sızıntılar çok ise ve sizleri rahatsız ediyorsa, göğüs pedleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Baş dönmesi ve bitkinlik

Baş dönmesi ve baygınlık bir kaç şeyin belirtisi olabilir; mesela düşük kan şekeri. Çantanızda protein ve karbonhidrat oranı yüksek atıştırmalık bulundurmayı unutmayın. Başınız döndüğünde hemen bir ısırık alın. Fındık fıstık, meyve gibi gıdalar iyi seçim olabilir ve sizi baş dönmesinden uzak tutar.

Hamilelikte kramplar

Uykuya dalmaya hazırlanırken baldırlarınızda bir kasılma hissedebilirsiniz. Açıkçası kimse acının nedeninin ne olduğunu bilmez (veya neden gece daha şiddetli olduğunu). Bunu açıklayan bir teori: beslenmenizdeki kalsiyum ve magnezyum eksiğidir. Hekiminize ek vitamin-mineral takviyesi almanızın güvenli olup olmadığını sorun ve günlük tüketmeniz gereken yoğurdu silip süpürün.

Hamilelikte hemoroid

Hemoroidler bağırsaklardaki varis damarlarıdır. Büyüdükçe acısı artabilir. Eğer zamanınızın çoğunu oturarak harcıyorsanız ağrılar daha şiddetli olabilir. Buz torbaları, hamamelis ve sıcak bir duş bunlara iyi gelir.

Karın bölgesi kaşıntıları

Hamilelerin büyük sorunlarından biridir. Karın bölgesi kaşıntıları…Bölgedeki çatlamalar ve kurumalar böyle bir sonucun ortaya çıkmasına sebep olur. Bu süreçte Nemlendirici kremleri ne kadar kalın sürerseniz sürün fayda etmiyorsa, kaşıntı önleyici losyon veya bitkisel yağlar kullanın. Nemlendirici kremleri deneyin, her gün karnınıza hafifçe masaj yaparak uygulayın. Aynı şekilde bitkisel yağlar da (hindistancevizi, kakao ve havuç yağı) cildinizin nemlenmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde karnınızda oluşabilecek hamilelik çatlaklarını da bir nebze olsun önleyebilirsiniz.

32. Hafta gebeliği için Bunları biliyor musunuz?

Gebeliğinizin 32. Haftasında Bebeğinizin cildi gevşek durmamaktadır ve yeni yağ gelişimi sayesinde pembe ve pürüzsüz bir görüntü kazanmıştır. Tam hayallerinizdeki bebek gibi görünmeye başlamıştır! Artık büyük ihtimalle baş aşağı konumda da olduğuna göre o büyük dünyaya gelişe hazır olun!
 

32. Hafta gebeliklerinde Anneler için ipucu!

Bir doğum dersine yazılmanın tam zamanı. Siz ve eşiniz doğum sancısı ve doğum hakkında çok sayıda yararlı bilgi öğrenecek, diğer anne-baba adaylarıyla tanışacak ve yaklaşmakta olan büyük gün hakkında özgüveninizi artıracaksınız.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI