31. Hafta

31. hafta gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir, 31. haftada bebeğin görüntüsü

31 haftalık gebelikte bebeğiniz
 
31. Hafta gebeliklerinde  fiziksel bebeğinizin fiziksel boyutları, başının üstünden poposuna kadar 28, cm (uzanmış konumda 43 cm) boyunda ve yaklaşık 1,5 kg ağırlığındadır. Bebek son birkaç haftadan bu yanan kendini çok toplamıştır. Bu ay içerisinde bir kilo daha alacak ve sadece dokuz hafta içinde sizinle yüz yüze tanışmaya hazır konuma gelecektir.


Doktorunuza danışın!

Bu hafta ile birlikte gün içerisinde tekrar edecek şekilde hep aynı zaman süresinde (mümkünse bebeğin en aktif olduğu zamanda) uzanın ve bebeğin hareketini hissetmenin ne kadar sürdüğünü süre olarak takip edin. İdeal olarak bu süre bir saatten az olmalı, ama saatin kaç olduğuna bağlı olarak bazı kadınlar birkaç dakikada bebeği hissederler. Bir saat geçer ve herhangi bir hareket hissetmezseniz hafif bir atıştırmalık yiyin ve tekrar uzanıp deneyin.  Belli aralıklar ile yapacağınız bu dinlemelerde bebeğinizi hiç hissetmiyorsanız doktorunuza danışın.

Artık yavaşlama vakti

Bebeğiniz bu aşamada daha az aktifse bunun sebebi sadece hareketlerinin daha az düzensiz ve daha fazla organize olmasıdır. Doktorların önemli bir bölümünün ortak yorumu ve düşüncesine göre atık bu haftadan itibaren yavaşlayın ve vücudunuzu dinç tutun. Bu şekilde bebeğinizi hissetme ihtimaliniz de artacaktır.

31. Hafta gebeliklerinde bebeğin görüntüsü

31. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü

31. haftada gebeliğiniz

Nefes daralması mı oluyor?

Nefes darlığının nedeni  sürekli genişleyen uterusunuzun diyaframınızı akciğerlerinize baskı uygulamasıdır. Karnınız aşağıdaysa kendinizi şanslı kabul edin–karnı yukarıda olan kadınlar çok daha zorlu zamanlar geçirir. Sürekli oflayıp pufluyorsanız yavaşlayın ve birkaç derin nefes alın. Gebeliğinizin sonlarına doğru (37 ve 38. haftalar civarı) bebeğiniz leğen kemiğine düşüp diyaframı ve akciğerlerinizi rahatlattığı için siz de rahatlayabilirsiniz.

Çocuk bakımı seçimi

Bakıcı, çocuk yuvası veya bir akraba – hangisini düşünüyor olursanız olun şimdiden adayları araştırmaya ve seçeneklerle görüşmeye başlayın. Tam zamanlı bakıcıya ihtiyacınız olmayacaksa bile özel durumlar için birkaç bakıcı tavsiyesi almak isteyebilirsiniz.
 
Erken doğum mu Braxton Hicks mi?
 
İkinci üç ayınızın ortasından itibaren büyük ihtimalle  erken doğum sancısı belirtilerini  takip etmektesiniz. Artık üçüncü üç aya girdiğinize göre Braxton Hicks kasılmaları yaşamaya başlayacaksınız. Bunlar, erken doğum kasılmalarından farklıdır ve panik yapmanıza gerek yoktur. Farkı mı? Kasılmalar düzensizse ve pozisyon değiştirdiğinizde veya dolaştığınızda kayboluyorsa büyük ihtimalle Braxton Hicks yaşamaktasınız.


Hamileliğin 21. haftasında Anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir?
 
Şiddetli baş ağrıları 

Gebeliğin, son 3 ayına girilmesi ile birlikte baş ağrıları artarak devam edebilir. Maruz kalınan stres, sıcak hava, uyku düzeninizin bozulması gibi nedenlerle baş ağrısı düzeyinde yükselmeler olabilir. Ağrı çok şiddetli ve sık sık oluyorsa, uzman doktora danışınız.

Sırt ağrıları ve kasılma

Hamileliğin ilerleyen haftaları ile birlikte büyüyen karnınız, sırtınıza yaslanır. Şimdilik bir ağrınız yoksa bile doğum öncesi yogayı günlük düzeninize sokmanız büyük faydanıza olacaktır. Hamile yogası sırtınızı, tüm vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olacak en iyi yöntemlerden biridir.

Gebelikte Sakarlık

Karnınızdaki büyüme, doğal olarak belli bir denge probleminin yaşanmasına sebep olmaktadır. Değişen duruşunuz ve konsantrasyon eksikliğinizden dolayı bu süreler içerisinde sakarlığınız artabilmektedir. Duşa girerken sakin olun veya halı üstlerinde yürürken daha dikkatli olun.

Hamilelikte varis oluşumu

Büyüyen rahminiz aynı zamanda kan damarlarınıza da baskı yapıyor, hamilelik hormonları ve artan kan hacmi de varis damarları için ideal ortamı sağlamış oluyor ne yazık ki. Yürüyüşe çıkın veya düşük formda dolaşım artırıcı egzersize başlayın. Bacaklarınızdaki kan dolaşımını artırmanız, varis sorunundan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Burun tıkanması

Nasıl karnınız, ayaklarınız ve parmaklarınız şişiyorsa, geniz yolunuz da bu süre içerisinde şişerek sizi rahatsız edebilir. Doğuma kadar deniz suyu içerikli burun spreyleri ve nefes alma bantları size çok fazla destek sunacaktır.

Hamilelikte Unutkanlık

Hamileliğin son aylarında  en yoğun görülen şikayetlerden biri de hiç kuşkusuz unutkanlık yaşanmasıdır. Bu süreçte tüm vücudunuzda meydana gelen önemli değişiklikleri ve devasa hormon iniş çıkışlarını hatırlayın, Yani anlayacağınız biraz unutkan olmanız çok normal. Siz en iyisi bir ‘hamile günlüğü’ edinin ve yapacaklarınızı not edin. Bu süreçte en çok yardımcı olacak şeylerden biri de, çevrenizdekilerden yardım istemeyi öğrenmeniz olacak.
 

31. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Şimdiden parmak mı emiyor? Bir el yüze yaklaşırsa, bebek, bir “aranma refleksiyle” başını ileri ve geri hareket ettirerek ağzıyla başparmağını kavrayıp emmeye başlayabilir. Bu refleks doğumdan sonra bebeğin göğsü bulup kavramasına yardımcı olacaktır.

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI