30. Hafta

30. Hafta gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir, 30. hafta hamileliklerinde bebeğin görüntüsü nasıldır.

30 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz 30. Haftada fiziksel olarak 1360 gram ağırlığında ve başının üstünden poposuna kadar 27 santimetre boyutlarına yakın bir kütleye sahiptir. Bacakları da işin içine katarsak bebeğinizin toplam boyu 43 cm civarında olacaktır.

Birçok fonksiyon ilerleme kaydediyor

Bebeğinizin beyni son haftalardaki sürekli gelişimine devam edecek. Bu haftada beyin o ayırt edici kırışık görüntüsünü kazanır. Bu kırışıklıklara kıvrım adı verilir ve beynin daha fazla beyin hücresi barındırmasına olanak sağlar. Bebeğinizin vücudunu kaplayan son derece ince tüy olan lanugo kaybolmaya başlar.

Yediklerinizi bebeğinizle paylaşacaksınız!

İçtiğiniz sütten gelen besin değerleri ve kalsiyum doğrudan bebeğin kemiklerinin oluşumuna destek sunar. Benzer şekilde doğum öncesi vitaminlerden ve yediğiniz demir açısından zengin sebzelerden aldığınız demir de bebeğiniz altı ila dokuz aylık oluncaya kadar dayanan demir rezervini takviye eder. Bebeğinizin tüm vücudunda sağlıklı hücre büyümesini desteklediği için protein’in tüketilmesi de çok önemlidir.

30. Hafta gebeliklerinde bebeğin görüntüsü

30. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü

30. haftada gebeliğiniz

Cilt kaşıntısı olabilir

Yapılan araştırmalara göre bu haftalarda gebelerin önemli bir kısmında cilt kaşıntıları görülmektedir. Karnınızda gerilen cilt kaşıntısı sizleri epeyce rahatsız edebilir. Bu kaşıntı, gebeliğin bir başka yan etkisidir, ama unutmayın ki kaşımak durumu daha da kötüleştirecektir. Hafif masajlar yaparak bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.


Doğru doktoru bulmanın vakti geldi

Bebeğiniz için bir çocuk doktoru, aile doktoru veya pratisyen hemşire aramaya başlamak için şimdiden çalışmalarınızı yapın. Aslında doğru doktoru bulmak ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Çok sık görüşeceğiniz için (özellikle bebeğinizin ilk yaşı içinde) hepinizin içinize sinen bir sağlık uzmanı bulmak önemlidir. Arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin ve her biriyle görüşmeye zaman ayırın.

30. Hafta Gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir?

Hamilelik çatlakları

Genişleyen bedeninize uyum sağlamak için genişleyen cildinizde (hamilelerin %90'ında oluşan bir durumdur) artık pembe çatlaklar görmeye başlayabilirsiniz. Çatlaklar için mucize bir kür yok, bu yüzden onları kaybedeceğini söyleyen çok pahalı kremlere servet harcamayın. Kremler her zaman kaşınan belinizi rahatlatacaktır. Bunun dışında cildinizin esnekliğini ve nemini korumasına yardımcı olacak hindistancevizi yağı ya da kakao yağı gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Hamilelikte ayakların ve bileklerin şişmesi

Hamile kadınların %75' şişkin bilek ve ayaklarında meydana gelen ağrılardan şikayet eder. Rahat ayakkabılar giymenin ötesinde ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra rahat terliklerinizi giyerek ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Bunu hak ediyorsunuz! Ayrıca hafif bir ayak masajı, ılık tuzlu suda dinlendirme, rahatlatıcı aromaterapik yağlar da ayaklarınızdaki şikayetleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yorgunluk

İkinci üç aylık döneminiz geçti. Büyüyen bebeğiniz vücudunuza daha fazla ağırlık veriyor ve uykusuzluk gün boyu takatinizin kalmamasına neden oluyor. Şimdi yardım isteme zamanı (doğurduktan sonra işe yarayacak bir yetenek!) Özellikle çok zor bir şey yaptıktan sonra. Bu günlerde özellikle uyumakta sorun çekiyorsanız kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz.

Hamilelikte baş dönmesi

Bu bilinen bir hamilelik belirtisidir ama hekiminize belirtmekte fayda var (özellikle eğer bayılıyorsanız). Baş dönmesini uzanarak ve ayağınız olabildiğince yukarı kaldırarak geçirebilirsiniz.

Gebelikte dişeti kanamaları

Diş etleriniz şişmiş, iltihaplanmış ve hatta kanıyor olabilir. Buna rağmen kanayan diş etleri çok bilinir (ve muhtemelen doğumdan sonra gider), diş ve diş etlerinize özel ilgi gösterin ve günde iki kere fırçalamaya özen gösterin.

30. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Bebeğiniz gerçekten kilo almaya başladı. Gebeliğin kalan haftaları boyunca bebeğiniz iki ila üç kat kilo alacaktır! Bunun sonucunda da gebeliğinizin bu dönemi sizin de en çok kilo aldığınız zaman olacaktır.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI