29. Hafta

29. Hafta gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir, 29. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü

29 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz fiziksel olarak boyutları bu haftada balkabağı boyutlarındadır. Yağdaki artışa rağmen bebeğinizin yaklaşık bin üç yüz gramının ancak yüzde üçlük kısmı yağdan oluşmaktadır.. Başının üstünden poposuna kadar boyu 26 cm kadardır, ama dümdüz uzatırsanız 40 cm'nin biraz üstüne kadar uzayabilmektedir.

Vücut sıcaklığı

Bebeğinizin beyin gelişimi bu hafta ile birlikte  vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olacak kadar olgunlaşmış hale gelmiştir. Doğduğunda o minik vücudunda yüz milyarlarca sinir hücresi olacaktır. Bu çok fazla gibi görünebilir, ama doğduktan sonra bebek daha fazla hücre üretmeyecektir.

Giderek büyüyor

Bebeğiniz bu haftadan sonra yoğun bir fiziksel büyüme içerisine girecektir. Gün  gittikçe tam gelişmiş bir bebeğe benzeyecektir. Devam eden kilo artışı yüzünden cilt yüzeyi daha pürüzsüz ve soluktur. Bu yağlar bebeğinizi sıcak tutmaya yardımcı olacaktır.
 
29. Hafta gebeliklerinde bebeğin görüntüsü bu şekildedir.

 29. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü

 29. Haftada bebeğin gelişim süreci

1) Bebeğin görsel, işitsel yeteneğinin yanında tat dokusu da gelişimi;
2) Beyin artık solunum hareketlerini düzenlenmesi;
3) Cilt altı yağ dokusunun artışı ile cilt daha düzgün izlenmesi 
5) Yağ dokusunun ısı kaybını önleyen özelliği kazanmas;
5) Cilt altında artık beyaz yağ dokusu biriktirmesi;
6) Yağ dokusu enerji kaynağı olarak kullanılması;
 
29. haftada gebeliğiniz

Kilo artışı önemlidir

Bebeğiniz kilosunun büyük bir kısmını önümüzdeki üç ay içinde alacaktır, siz de öyle. Anne de Son üç ayda yaklaşık 5 kg almayı hedeflemeli ve beslenmesine uzman doktor önerileri ile devam etmelidir.

Bacak krampları şikayeti

Bacak krampları gebelikte sık karşılaşılan bir şikayettir, ama uzmanlar buna tam olarak neyin sebep olduğundan emin değildir. Kimisi bacaklarınıza yüklenen ekstra ağırlık olduğunu söylerken kimisi, ağrının kalsiyum veya potasyum eksikliğine işaret ettiğini düşünür. Bu kramplar, uterusunuzun bacaklarınızda dolaşan sinirlere baskı yapmasının bir sonucu bile olabilir.

Bacak kramplarıyla baş etme nasıl olur?

Kramp hissedersiniz, ayağınızı esneterek ve ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerek bacağınızı hafifçe uzatın. Gün içinde ve yatağa girmeden hemen önce esneme hareketleri yapmanın da yardımı olabilir. Kalsiyum ve potasyum açısından zengin yiyecekler tüketmeye dikkat edin.

29. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Karnınızda artık boş yer kalmamaya başladı! Bebek artık uterusun büyük bir kısmını dolduracak kadar büyümüştür. Doğuma 10 hafta kala bebeklerin yüzde 96'sı önce kafanın çıkacağı konuma yerleşmeye başlar. Artık daha az alan olduğu için de dirseklerden ve dizlerden gelen çok sayıda tekme ve yumruk hissedeceksiniz.

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI