28. Hafta

28. Hafta gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir, 28. hafta hamileliğinde bebeğin görüntüsü nasıldır?

28 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz fiziksel olarak  yaklaşık 1 kg ağırlığında ve başının üstünden poposuna kadar boyu 25 cm kadardır. Bu hafta ile birlikte çok hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Eğer boyutlarını bir şekilde ile ifade edecek olursak ortalama bir patlıcan kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Artık bebeğiniz gözlerini yavaş yavaş açmaya başlamıştır. Bu haftada karnınıza parlak bir ışık tutarsanız gözlerini açıp başını ışıktan öteye bile çevirebilir.


Net ve belirgin sesler

Bebeğinizin beyin dalgaları, ortamdaki seslere tepki verdiğini gösterir. Uyku sırasında farklı kalıplar da görülmeye başlanmıştır. Bu uyku döngüleri, doğum tarihi yaklaştıkça sesler daha net ve belirgin hale gelecektir.  

Nefesini hissediyorsunuz

Bu, bebeğinizin akciğerlerinin gelişiminde hayati önem taşıyan bir aşamadır. Bebek ilk soluğunu aldığında akciğerleri kan damarlarına oksijen gönderecek, buradan da vücudu içinde dolaşıma girecektir. Bebeğiniz aynı zamanda hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek, bu sayede doğumdan sonra doğru şekilde nefes alabilmek için surfaktan üretmektedir. Solunum boruları olgunlaşmakta, gittikçe küçülen dallara ayrılmaktadır.

28. Haftada bebeğin görüntüsü bu şekildedir

28. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü

28. haftada gebeliğiniz

Rh takibi

İlk kan testleri Rh negatif olduğunuzu göstermişse bebeğinizin Rh pozitif olması riskine karşı bu haftada bir Rhogam aşısı olacaksınız. Bu aşı, bebeğin kan hücrelerinin sizin dolaşımınıza girmesi durumunda vücudunuzun antikor üretmesine engel olacaktır. Bebeğinizin Rh durumu doğumdan hemen sonra test edilecektir; pozitif çıkarsa gelecekteki gebelikleri korumak için size bir tane daha Rhogam aşısı yapılacaktır.

Gebelik mühürü

Gebeliğiniz ilerledikçe karnınızda, göğüslerinizde, kalçalarınızda ve uyluklarınızda çatlaklar görünebilir. Çoğu uzman bundan kaçınmak için yapabileceğiniz bir şey olmadığı konusunda hemfikirdir, yine de krem ya da yağ sürmenin bir zararı da olmayacaktır. Genetiği suçlayın annenizde olmuşsa büyük ihtimalle sizde de olacaktır. Çatlaklar büyük oranda doğrumdan sonra kaybolacaktır.

İki sol ayak

Değişen ağırlık merkeziniz, gevşeyen eklemlerinizle birlikte masalara çarpmanıza veya ayak parmaklarınıza takılıp düşmenize neden olabilir. Düz ayakkabı giyip yavaşlayarak bunları sınırlAşağıdakilerden bir tanesi bile varsa doktorunuzu arayın:


Bu belirtilere dikkat edin!

1)Görüşte değişiklik, çift görme, bulanık görme, noktalar görme, ışığa duyarlılık, geçici görme kaybı,
2)Yüzde veya gözlerde aşırı şişme
3)Karın bölgesinde dayanılmaz ağrılar,
4)Ellerde ayak ve ayak bileklerinde ani şişme
5)Hızla kilo alımı, haftada 2 kg dan fazla,
6)Ağır ve kalıcı baş ağrısı,
7)Sürekli kusma hissiyatına sahip olma,


28. Hafta gebeliği ile ilgili olarak bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin gözleri açılmaya, hatta göz kırpmaya başlamıştır! Karnınıza bir fener tutarsanız bebeğiniz tekme atarak yanıt bile verebilir.

28. Hafta gebeliğinde anneler için hızlı bir ipucu

Karın bölgesinde ve bacaklarınızda çatlaklar mı görülüyor?  Bunları tamamıyla ortadan kaldıramazsınız, ama kilo almayı azaltarak, sağlıklı beslenerek, bol su içerek, düzenli egzersiz yaparak ve cildinizin kuruluğunu veya kaşınmasını azaltmak için krem sürerek bunları en az seviyelere getirebilirsiniz.. Gebeliğiniz sona erdikten sonra çatlaklarınız kırmızı renkten gri renge solacaktır.
 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI