27. Hafta

Gebeliğin 27. haftasında anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir, hamileliğin 27. haftasında bebeğin canlı görüntüsü nasıldır?

27 haftalık gebelikte bebeğiniz

27. Haftada bebeğinizin fiziksel boyutları başının üstünden poposuna kadar 24 cm boyunda ve yaklaşık 900 gram ağırlığındadır. Bu ay içerisinde bebeğiniz yaklaşık olarak 450 gram alacaktır. Her ne kadar hızla büyüyor olsa da beyni ve akciğerleri henüz olgunlaşmamıştır. Dış dünyaya hazırlanmak için hâlâ 13 haftası vardır.

İlk bakış

Dört aydan fazladır kapalı olan göz kapakları artık açılabilir hale gelmiştir. Beynin görsel kısmının aktif olması ve göz yapılarının çoğunun tamamlanması, bebeğinizin ışıkları ve gölgeleri görebileceği anlamına gelmektedir.

Uyuyarak büyür

Günlük aktivitelerinizdeki sallanmalar bebek için bir ninni gibidir. Siz sallanırsınız o uyur. Yaptığınız ev işleri bile bebeğinize sallantı gibi gelir, amniyotik sıvı sayesinde bebeğin tüm hissettiği hafif salınmadır.

27. Haftada bebeğin görüntüsü bu şekildedir

27. Haftada bebeğin canlı görüntüsü

 Bunlar oluyorsa doktorunuza gidin!!!

1)İdrar yaparken kanama, acı veya yanma varsa

2)Sürekli kusma hali hissediyorsanız ya da kusarken ateşiniz çıkıyorsa

3)Geçmeyen ya da karın ağrısıyla beraber olan bir baş ağrınız varsa

4)Kalbinizde belli aralıklarla çarpıntı

5)Bebeğiniz normalden daha fazla vuruyor ya da hareket ediyorsa

6)Karnınızda hiç geçmeyen bir ağrı varsa

7)Vajinal kanama veya akıntı

8)Ateşiniz sürekli yüksekse

9)Bulanık veya çift görüyorsanız

Muhakkak doktorunuza danışarak durum hakkında bilgilendirme yapınız


27. haftada gebeliğiniz

Göğüslerdeki değişiklikler
 
Göğüslerinizdeki farklılaşma ve değişiklikler gebeliğiniz süresince yaşanmaya devam eder. Çok sayıda kadın, göğsün, meme uçlarını çevreleyen koyu renkli kısmı olan areolanın da değiştiğini görür. İlk üç ayda areolanız büyük ihtimalle kararmıştır. Artık koyu pigmentli cilt areolanın ötesine de yayılarak, göğsün yarısına kadar kaplayan ikinci bir areola oluşturabilir. Bu, bebeğinizin ilk doğum gününe kadar büyük ihtimalle kaybolacak geçici bir değişikliktir.

Farklı dünyalar

Çoğu gebe kadına benziyorsanız sizin de son derece canlı hatta tuhaf bir gece hayatınız vardır. Gebelikte görülen dramatik rüyalar, vücudunuzda dolaşan ekstra hormonlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu aynı zamanda yaşadığınız çok çeşitli düşünceler ve duygularla zihnin bir baş etme yolu da olabilir.


27. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Artık bu hafta ile birlikte bebeğinizin tat alma tomurcukları gelişmiştir ve bebeğiniz artık sizin günlük menünüze göre amniyotik sıvıdaki farklı tatları alabilir. Bazı bebekler daha aktifleşerek veya hıçkırarak baharatlı yiyeceklere tepki verecektir!

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI