26. Hafta

26. Hafta gebeliklerinde anne vücudunda nasıl değişiklikler olur. hamileliğin 26. Haftasında gebeğin canlı görüntüsü nasıldır?

26 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğinizin fiziksel boyutları Yaklaşık 33 cm boyunda ve 800 gram civarındadır. Bir nesneye benzetecek olursak bebeğinizin bir kabak kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Nefes alıp verme

Bu hafta ile birlikte bebeğinizin artık burun delikleri açılmaya başlamıştır, bu da bebeğinize, bu yeni gelişen kasları ve akciğerleri kullanarak nefes alma alıştırması yapması anlamına gelmektedir. Elbette içine çekebileceği bir hava yoktur, fakat bebek bunun yerine amniyotik sıvıyı alır ve verir.

Bebeğin emme refleksi güçleniyor

Bebeğinizin emme refleksi artık o kadar güçlenmiştir ki eli yüzüne yaklaşırsa parmaklarını emebilir. Ultrason cihazlarına baktığımız zaman genelde bebeklerin başparmaklarını emdiğini gösterir.

Kavrama ve sıkma

Parmağınızı bir yenidoğana uzatırsanız ne kadar güçlü bir şekilde kavradığına şaşıracaksınız. Bebeğiniz 26. Hafta ile birlikte,  o sımsıkı kavramanın alıştırmalarını yapıyor. Bebeğinizin en sevdiği oyuncağı da göbek bağıdır, fakat doğum bağı yapısı gereği buna dayanıklıdır.

26. Hafta gebeliklerinde bebeğin görüntüsü bu şekildedir. 


26. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü
 


26. haftada gebeliğiniz

Ara öğün atıştırmaları

Anne ne zaman atıştırırsanız bebek de o zaman atıştırır,  bu yüzden ne zaman ve ne yediğinize dikkat edin. Düşük kan şekeri başınızın dönmesine, sersemlemenize ve kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir, bu nedenle dengelemek için küçük ve sık öğünler yiyin.

Yüksek ateşe dikkat

Baharatlı yiyeceklere alışıksanız sbartmadan yiyebilirsiiniz.. Bununla birlikte ilk defa acı gıdalar denemek midenizin bozulmasına neden olabilir, bu yüzden yeni mutfaklarda maceraya girmeden önce dikkatli olun. Zira bu dönem içerisinde yüksek ateşe yol açabilen baharatlar olabilmektedir.

 

 
Doğum Plana hazırlamanın zamanı geldi

26. haftaya girilmesi ile birlikte heyecan da giderek yaklaşmaktadır. Artık doğum planı hazırlıkları yapmanın da zamanı gelmiştir. Bu süreçte yapacaklarınız ile ilgili değerlendirmeler aşağıda madde madde açıklanmıştır.

1)Doğum sürecinde eşinizin ya da aile üyelerinizden birinin sizinle olmasını istiyor musunuz ya da doğumu yalnız mı yapmak istiyorsunuz?
2)Bir ebe ya da hamileliğini tamamlamış profesyonel birinden destek almayı düşünür müsünüz?
3)Ağrılarla başa çıkma yöntemleri ile ilgili araştırma yaptınız mı?
4)Doğum sırasında gelişecek durumlarda kontrolü tamamen doktorunuza mı bırakacaksınız yoksa sizin de söz hakkınız olsun istiyor musunuz?
5)Odanız sessiz mi olsun, ya da farklı bir konsept oluşturulmasını ister misiniz?
6)Bebeğiniz doğduğunda partnerinizin kordonunu kesmesini ister misiniz?
7)Doğuma yapılan müdahaleler ile ilgili bilginiz var mı? Örneğin suni sancı, epidural, serum takılması gibi müdahaleler hakkında ne düşünüyorsunuz?


26. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin göz renkleri oluşuyor, bebeğinizin gözleri ne renk? Her ne kadar gözün iris kısmı oluşmuş olsa da henüz renklenme yoktur, bu nedenle göz rengini tahmin etmek için daha çok erkendir. Hatta bebeğiniz doğduktan sonra bile 6 aya kadar göz renginde değişmeler meydana gelebilir.

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI