25. Hafta

25. Hafta gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişimler nelerdir, 25. hafta hamileliklerinde bebeğin görüntüsü nasıldır?

Artık her yer doldu

Bebeğiniz bir sakız kabağı kadardır. 25. Haftada Bebeğinizin cildi hâlâ ince, kırışık ve solgun bir haldedir, ama yeni yağ ve kaslar sayesinde her gün dolgunlaşmaya devam eder. Cildinin altında minik kılcal damarlar oluşmaya başlamış, bebeğinize pembemsi bir ton vermiştir. Bebeğiniz bu hafta fiziksel olarak 30,5 ila 33 cm boyunda ve yaklaşık 680 gram ağırlığındadır.

Beyin gelişimi

Beyin gelişimi 25. Hafta ile birlikte aktif olarak devam etmektedir. Beyin zarı, karmaşık katmanlar halinde gelişmektedir. Hareketlerin büyük bir kısmı hâlâ daha önceden oluşmuş diğer beyin alanları tarafından kontrol edilmektedir.

Gebeliğin 25. Haftasında bebeğin görüntüsü bu şekildedir. 

Gebeliğin 25. Haftasında bebeğin canlı görüntüsü

25. haftada gebeliğiniz

Artık her şey sizde 

Uterusunuz artık bir futbol topu kadardır, bu yüzden organlarınızın eziliyor gibi hissedilmesi doğaldır. Leğen kemiğinizden göbek deliğiniz ile göğüs kemiğinizin arasında yarıya kadar uterusunuz yaklaşık 25 santimetre çapındadır.

Diyabet kontrolü çok önemli!

24 ile 28. haftalar arasında yapılan glikoz tarama testi, gebe kadınların yaklaşık yüzde iki ila beşini etkileyen ve genellikle doğumdan sonra kaybolan bir yüksek kan şekeri rahatsızlığı olan gebelik şekeri belirtilerini inceler. Testin kendisi basittir: şekerli bir çözeltinin içilmesinden birkaç dakika sonra kan alınır ve şeker seviyeleriniz test edilir. Kan şekeriniz yüksekse gebelik şekeri olup olmadığını belirlemek için bir kan glikoz testi daha yapılır. Tedavi, özel bir diyet ve bazı durumlarda ilaç kullanımı gerektirir.

Sürekli tuvalete çıkma

Gebelik esnasında idrar yolu enfeksiyonları (İYE) çok fazla görülebilir, bu yüzden ihtiyaç hissettiğiniz anda tuvalete gitmeye özen gösterin. İYE'nin bir belirtisi, idrar yaparken yanma, acı veya nahoş kokudur. Bu belirtilere sahipseniz derhal doktorunuza danışın, gebelik sırasında tedavi edilmezse İYE ciddi sonuçlara neden olabilir.


Gebeliğe bağlı şikayetleri minimum seviyelere indirmek için;

1) Dengeli beslenmeli ve düzenli besin tüketmelisiniz,
2) Bol lifli gıdalar almalısınız,
3) Sık sık ve az az beslenmelisiniz,
4) Bol sıvı alabileceğiniz gıdalar tüketin,
5) Yemek yerken sıvı tüketimini azaltın,
6) Geç saatlerde yemek yemeyi azaltın
7)Mevsim meyve ve sebzelerini tüketmeye özen gösterin,
8) Günlük spor etkinlilklerinizi aksatmayın,
9) Uzun süreli ayakta durucu ve yorucu işlerden uzak durulmalı
10) Hazır, konserve ve dondurulmuş gıdalar tercih edilmemeli
11) Karbonhidrat tüketimi az olmalı, şekerleme, çikolata ve bebeğin gelişimine etkisi olmayacak gıdalardan uzak durulmalıdır.

Gebeliğin 25. Haftası ile ilgili bunları biliyor musunuz?

25. hafta gebeliklerinde bebeğinizin Akciğerlerde kan damarları gelişmekte, burun delikleri açılmakta ve bebeğiniz ilk nefes alıp vermeye hazırlanmaktadır. Cildin altında kan damarları da gelişmekte, bebeğin pembe bir görünüme sahip olmasına sebep olmaktadır. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI