24. Hafta

Gebeliğin 24. Haftasında anne vücudunda meydana gelen değişimler nelerdir. Hamileliğin 24. haftasında bebeğin canlı görüntüsü nasıldır?

24 haftalık gebelikte bebeğiniz

Minik bebişiniz bu hafta 590 gram ağırlığa ve 25,5 ila 28 cm boya ulaşmıştır. Bebeğiniz fizikse olarak bir mısır başağı kadardır.

Bebeğiniz enerji dolu

Bebekler 24 ile 28. haftalar arasında en aktif dönemlerini geçirir. Bu sebeple ondan habersiz sakın plan yapmayın! Bundan sonra artık kaç haftadır mükemmelleştirmeye çalıştığı taklaları ve dalışları yapmaya yetecek kadar alanı olmayacak ve giderek daralan bir alanda hareketler sınırlanacaktır.

İnce ve şeffaf

Bebeğinizin cildi o kadar incedir ve şeffaftır ki altındaki kan damarlarını, kemikleri ve organları görebilirsiniz. Aylar geçtikçe, cilt kalınlaşmakta ve koyu bir renge bürünmektedir.

Göz gelişimi

Bu ayın sonu ile birlikte bebeğinizin gözleri tamamen gelişimini tamamlamış olacaktır. Her ne kadar iriste henüz renklenme olmasa da önümüzdeki birkaç ay içinde renk kazanacaktır. Fakat son rengine doğumdan sonraki 6 aylık zaman diliminde ulaşacaktır.

24. Hafta gebeliklerinde bebeğin görüntüsü bu şekildedir.

24. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü


24. haftada gebeliğiniz
 
Erken doğum uyarıları

Bu hafta ile birlikte erken doğum sancısı işaretlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. En sık görülen belirtiler arasında adet benzeri kramplar, vajinal akıntıda bir değişiklik, belinizde keskin bir ağrı, rahim kasılmaları, leğen kemiğinizde baskı (sanki bebek itiyormuş gibi) veya vajinanızdan sıvı sızması veya akması sayılabilir. Vücudunuza dikkat edin; belirtiler devam ederse hemen doktorunuza danışın. Vajinanızdan sıvı akıntısı, derhal tıbbi müdahale gerektirir.

24. Hafta gebeliği ile ilgili olarak bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin yüzü neredeyse tamamen tamamlanmıştır ve ultrasona bakarsanız kime benzediğini görebilirsiniz! Her ne kadar göz kapakları birleşik durumda kapalı olsa da bu haftanın sonunda bebeğinizin gözleri, retina da dahil tamamen gelişmiş olacaktır.

24. Hafta ile ilgili anneler için hızlı bir ipucu

Bedeninizi zayıf, yorgun hissediyor,  nefes darlığı veya baygınlık yaşıyorsanız anemi olabilirsiniz. Beslenmenize, ciğer ya da diğer kırmızı etler; sarı, kırmızı, yeşil veya kahverengi mercimek gibi demir açısından zengin gıdaları ve ıspanak, kara lahana ve lahana gibi yapraklı yeşil sebzeleri eklemeye dikkat edin. Doğum öncesi vitaminleriniz de demir içerebilir.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI