23. Hafta

23. Hafta gebeliklerinde annenin vücudunda neler oluyor. 23. hafta hamileliklerinde bebeğin canlı görüntüsü nasıldır?

23 haftalık gebelikte bebeğiniz

23. Hafta gebeliklerinde bebeğiniz fiziksel olarak yarım kilo civarındaki ağırlığı ve 23 ila 25 cm kadardır. yaklaşık bir Barbie bebek kadar boyu ile minik, küçücük bir yenidoğana benzetilebilir. Bir nesneye benzetecek olursak, bebeğiniz küçük bir patlıcan kadardır.

O sesinizi duyuyor


23. Hafta ile birlikte bebeğiniz artık duymaya başlar. Kulaklardaki kemiklerin sertleşmesi bebeğinizin duyularının kuvvetli olmasına sebep olur. Uzmanlar o sebeple bebeğe kitap okuma, müzik dinletme, onunla konuşma veya  şarkı söyleme eylemlerini önerirler. Bebeğiniz sesinizi ne kadar çok duyarsa doğduğunda sesiniz o kadar tanıdık hale gelecektir.

Muhteşem kesenin işlevi

Bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvı, sağlıklı bir yenidoğanın büyümesi için kusursuz ortamdır. Tuzlu sıvı bebeği sıcak tutar, enfeksiyonlara karşı korur ve gelişmekte olan vücuduna antrenman yaptıracak kadar yüzdürücüdür. Bu noktada su kesesi her üç ila dört saatte bir yenilenen yaklaşık yarım litre sıvı içerir.

23. Haftada bebeğin anne karnındaki görünüşü bu şekildedir.

 

23. Hafta gebeliklerinde bebeğin canlı görüntüsü

Hamileliğin 23. haftasında annede meydana gelen değişiklikler nelerdir?

Annelerde kilo artışı, rahim büyümesi ve hızla kilo almaya başlayan fetüs nedeniyle kadın alt taraflarda ağrı, kasılma ve hassasiyet başlayabilir. Aktif çalışan annelerde bu ağrılar biraz daha fazla olabilir. İstirahat ederek ve bol sıvı tüketimi ile bu ağrılar çoğu defa rahatlar. Önlemlere rağmen kasıklarda sık tekrarlayan gerilmeler erken doğum riskinin belirtisi olabilir. Bu dönemde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

23. haftada gebeliğiniz

Doğum dersleri başlasın

Doğuma hazırlık derslerinin çoğu, gebeliğin 32. haftası civarında başlamak üzere tasarlanmıştır. Bebeğinizin erkenden sahneye çıkmaya karar vermesi ihtimaline karşılık doğum tarihinizden en az birkaç hafta önce biten bir kursa yazılmak iyi fikirdir.

Anemi tedavisi

Birçok kadın hamile kalmadan önce anemiktir ve gebelik sırasında kadınların yaklaşık yüzde 20'si demir eksikliği anemisi tedavisi görmektedir. Bunun belirtileri arasında yorgunluk, zayıflık, nefes darlığı ve bayılma nöbetleri yer alır. Kırmızı et, ciğer, şekerkamışı şurubu, yeşil mercimek gibi demir açısından zengin gıdalar ve ıspanak ve karalahana gibi yapraklı yeşil sebzeler tüketerek aneminizi tedavi edebilirsiniz.

Preeklampsi kontrolü yapınız

Tansiyonunuz çok yüksek ise, doktorunuz, yüksek kan basıncı, ödem (şişme) ve idrarda protein ile kendini gösteren bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi gözetimi yapmak isteyebilir. Bu rahatsızlık gebe kadınların yaklaşık yüzde 8'ini etkiler ve erken tanı kritik önem taşır. Preeklampsi tedavi edilmezse plasentanıza giden kan akışının azalmasına neden olabilir. Bulanık görme, baş ağrısı veya ellerinizin ve ayaklarınızın aniden şişmesi gibi preeklampsi belirtileri fark ederseniz muhakkak doktorunuz ile görüşünüz

23. Hafta gebeliği ile ilgili olarak bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin kilosu önümüzdeki dört hafta içinde iki katına çıkacaktır, ama şimdi yağ gelişimi tamamlanıncaya kadar cildi vücut üzerinde gevşek bir şekilde duracaktır. Bebeğiniz ayrıca sesinizi de duyabilir, bu yüzden onunla konuşmaya veya şarkı söylemeye zaman ayırın doğduğunda sesinizi tanıyacaktır!

 

 
Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI