22. Hafta

Gebeliğin 22. Haftasında anne vücudunda anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir, gebeliğin 22. haftasında bebeğin canlı görüntüsü nasıldır

22 haftalık gebelikte bebeğiniz

22. Haftada fiziksel olarak bebeğiniz 26-28 cm uzunluğuna ve 500 gram ağırlığa ulaşmış olacaktır. Bu haftadan sonra, şimdiye kadar olduğundan hızlı büyüyecek, on günde 100 gr kadar alması beklenecek. Bebeğinizi bir nesneye benzetecek olursak bebeğiniz bir papaya kadardır.

Kaşlı bebek

Bebeğiniz bu haftanın ortaları ile birlikte artık gerçek kaşlara sahiptir. Bu ince tüyler, henüz hiçbir pigment içermediklerinden beyaz bir görüntüye sahiptir. Göz kapakları da gelişmiştir, ama yaklaşık 28. haftaya kadar birleşik durumda kalacaklardır.

Bebeğiniz çalışıyor

Bebeğinizin kolları ve bacakları artık orantılı olduğundan o küçük elleri tepmek, kavramak, esnemek ve tutunmakla meşguldür. Minik tırnakları artık parmak uçlarını tamamen örtmekte ve büyümeye devam etmektedir. Öyle ki bebeğinizin yumuşacık cildini çizmesini önlemek için doğumdan hemen sonra tırnaklarını kesmeniz gerekebilir.

Giderek büyüyor

Bu noktada bebeğinizin sadece yüzde bir vücut yağı vardır, ama vücut ısısı üretip koruyabilmek için kahverengi yağ katmanları eklemeye devam edecektir.

22. Haftada bebeğinizin anne karnındaki görüntüsü bu şekildedir.

 



22. Haftada bebeğinizin canlı görüntüsü
 

22. haftada bazı testlerin yapılması gerekecektir!

Bu döneme kadar düzenli doktor kontrolünde olan gebeler gerekli tarama testlerini yaptırmışlardır. Özellikle 20–22. gebelik haftalarında bebeklerin iç organ gelişimi tamamlandığından dolayı herhangi bir gelişim kusuru olup olmadığının değerlendirilmesi için ayrıntılı, 2. düzey ultrasonografiye girmeleri gerekmektedir.

Gebeliğin ilk zamanlarından beri ultrasonografi ve tarama testlerinde herhangi bir sorun yaşamamış olan gebelere 20–22 haftalar arası perinatoloji ultrasonografisi önerilir. Bu ayrıntılı ultrasonografide bebeğin iç organları tek tek incelenir, kalbe eko yapılır.


22. haftada gebeliğiniz

Bebeğinizi Hissedin

Göbeğiniz kendinizi gerçekten hamile hissedeceğiniz kadar büyümüştür ve dünyanın geri kalanı da bunun farkındadır. Sabah bulantıları büyük ihtimalle çoktan sona ermiştir ve iştahınız geri gelmiştir.
Keyfiniz biraz yerindeyken, miniğinizin odasını planlamaya da vakit ayırmak iyi bir fikir olabilir. Buradan, çocuk odasıyla ilgili temalara ve yaratıcı fikirlere erişebilirsiniz.

İlaç kullanmayın!

Grip veya nezle olursanız reçetesiz ilaç almadan önce doktorunuzun onaylamasını bekleyin. Fazla sıvı alın, bol bol dinlenin, düzenli yiyin ve tavuk suyu çorbanın iyileştirici etkisine inanın. Bu çorba sıcak, sıvı ve besleyicidir. Hasta olduğunuzda ihtiyacınız olan her şey ondadır.

22. Hafta gebeliği ile ilgili olarak bunları biliyor musunuz?

Bebeğiniz, yeni oluşan yüz kasları ve kaşlarıyla somurtuyor olabilir. Henüz hiçbir pigment içermediklerinden kaşları ve saçı beyaz görünecektir. Bebek ayrıca yumruk yapıp göbek bağını bile kavrayabilir, ama bu herhangi bir zarar verecek kadar güçlü değildir.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI