21. Hafta

21. Hafta gebeliğinde anne vücudunda meydana gelen değişiklikler nelerdir, 21. Hafta hamileliklerinde bebeğin anne karnındaki canlı görüntüsü nasıldır?

21 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bu hafta fiziksel olarak 280 ila 370 gram ağırlığında ve yaklaşık 23 cm boyundadır. Bebeğinizi bir nesneye benzetecek olursak boyut olarak bir muz büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeğinizin kalp çarpıntısı nettir

Bu hafta ile birlikte bebeğinizin kalp atışı sıradan bir stetoskopla duyulacak kadar yüksektir fakat kendi kalp atışınızdan ayırmak oldukça güçtür. Daha hızlı olan ritmi dinleyin. Bebeğinizin kalbi dakikada 120 ila 160 kez, yani sizin kalbinizden yaklaşık iki kat hızlı atar.

Uyuma uyanma

Bebeğiniz fark edilmeyen bir bir şekilde ve farklı zaman aralıklarında uyumaya ve uyanmaya başlamıştır. Ultrason, doğmamış bebeklerin en sevdikleri uyuma konumuna geçtiğini bile gösterebilir.

21. Hafta gebeliğinde bebeğin anne karnındaki görüntüsü bu şekildedir

21. Hafta gebeliklerinde bebeğin anne karnındaki canlı görüntüsü

21. haftada gebeliğiniz

Yoğun bel ağrıları

Bel ağrıları gebelik süresince çok sık görülen bir durumdur. Büyüyen uterusunuz ağırlık merkezinizi kaydıracak ve belinizi öne doğrultacaktır. Bu esnada gevşetici hormon vücudunuzdaki bütün eklemleri ve bağ dokuları gevşetmektedir, bu da doğum zamanı geldiğinde leğen kemiğinizin genişlemesini sağlar.

Doğru pozisyonlarda oturun!

Televizyon seyrederken, çalışırken veya başka bir sebeple her oturduğunuzda bir ayak sehpası kullanarak ayaklarınızı hafif yükselmesini sağlayın. Uzun süre ayakta kalmanız gerekirse belinizdeki baskının bir kısmını almak için bir ayağınızı değişimli olarak küçük bir tabureye koyun. Daha da rahatlamak için ılık bir banyoyla kendinizi şımartın. Sırt ağrılarınız süreklilik kazanmış ve dayanılmaz bir hale geldiyse muhakkak uzman ile iletişime geçin.

Hamileliğin 21. Haftasına yönelik olarak uzman görüşleri

--- Bebek dış ortamdan gelen sesleri artık rahat olarak duyar. Bu nedenle huzurlu sakin ve mutluluk verici müzikler dönem dönem bebeğe dinletilmelidir. Anne ve baba olarak kısa dönemlerde bebekle konuşmalı ve iletişim içine girilmelidir. Rahat ve huzurlu ortamlarda gebeliğini tamamlayan annelerin bebekleri daha uyumlu ve sakindirler.

--- Aminotik sıvının bebek üzerindeki gelişim ve büyümede önemli fonksiyonları mevcuttur. Bebek aminotik sıvı ortamında rahat olarak hareketlerini yapar. Yutma fonksiyonu ve boşaltım fonksiyonlarının alıştırmalarını bu sıvı sayesinde yapar. Bu nedenle annelerin günlük sıvı alımları çok önemlidir. Günlük yaklaşık 1,5–2 lt sıvı önerilmektedir. Vücut ağırlığının  %55 ve amniyon mayinin %90'ının oluşumunda su varken gebenin sıvı alımına dikkat etmesi gerekmektedir

--- Bebeğin büyümesi ve gelişmesini açısında amnios mayinin büyük önemi vardır. Aynı zamanda amnios mayi tampon görevi de yapar. Bebek anne karnında sıvı ortamında her türlü hareketi rahatlıkla yapmaktadır.

--- Plasenta da büyüklük açısından bu dönemde fetüse çok yakındır.

--- Extremite dediğimiz kol ve bacaklar uzamaya devam etmektedir. Bu dönemde tam boy ölçüsü olarak artık ultrasonografi ekranına sığmamaktadırlar.

--- Bebeklerin bu dönemde baş-femur denilen bacak kemiği ve göbek ölçüsü alınarak ortalama kilo hesabı yapılabilir.

Gebeliğin 21. Haftası ile ilgili olarak bunları biliyor musunuz?

21. Haftada bebeğiniz uterusunuz içinde çoktan uyuma uyanma döngüsüne girmiştir Bu haftada bile hâlâ hareket edecek geniş bir alana sahiptir. Uyanıp hareket etmeye başladığınızda sizin hareketleriniz bebeği sallayarak uyutacaktır, ama siz uyumak istediğinizde bebeğiniz uyanıp hareketler etmek isteyebilir. Tüm bu hareketler, bebeğin beynine giden kasların ve sinir yollarının gelişmesi için büyük önem taşır.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI