20. Hafta

Gebeliğin 20. Haftasında anne vücudunda meydana gelen değişimler nelerdir, 20. hafta hamileliklerinde bebeğin anne karnındaki canlı görüntüsü nasıldır?

20 haftalık gebelikte bebeğiniz

20. Hafta gebeliklerinde bebeğiniz fiziksel olarak yaklaşık 212 ila 255 gram ağırlığında ve 21,5 cm boyundadır. Bebeğinizi bir nesneye benzetecek olursak küçük bir kavun boyutunda olduğunu belirtebiliriz. Artık bu miniği avucunuzun içine sığdırabilirsiniz. Bu hafta ile birlikte bebeğinizin, hassas cildi amniyotik sıvıdan koruyan kremsi bir madde olan verniksle tamamen kaplıdır.

Onu anlayın!

Bebeğinizin beyni, algılara ayrılmış sinir merkezini geliştirmek için çok çabalar. Bunlar canlanmaya başladıkça bebeğiniz sizin faaliyetlerinize ve ortamdaki seslere daha fazla tepki gösterecek, hatta amniyotik sıvının tadını alacaktır.

Hıçkırık başlar

Dönme, dalma ve tepmenin yanı sıra ritmik bir sarsıntı da hissedebilirsiniz. Büyük ihtimalle olgunlaşmamış diyaframda spazmlar olması yüzünden çoğu bebeği rahimde hıçkırık tutar. Fakat korkmanıza hiç gerek yok, bunların size zararı olmayacaktır.

 


Saçlar ile tanışma

Lanugodan sıyrılıp yeni saçlar ile tanışmanın zamanı geldi. Fakat bu tanışma kısa sürecek. Bu saçların büyük bir kısmı doğumdan sonraki iki hafta içinde dökülecek. Bebeğinizin kafasının diğer kısımlarında iç kulak kemikleri tamamen oluşmuş ve burun şekillenmeye başlamıştır.

20. Hafta gebeliğinde bebeğin anne karnındaki görüntüsü bu şekildedir.

20. Hafta gebeliğinde bebeğin anne karnındaki canlı görüntüsü
 

20. haftada gebeliğiniz

İlk yarı bitiyor

Sizi tebrik ediyoruz.  Gebelik sürecinin yarısına ulaştınız. 20. haftada uterusunuz orijinal yüksekliğinin üç katına ulaştı. Doktorunuz uterusunuzu ölçtüğünde üst kısmın artık göbek deliğinizle aynı hizada olduğunu görecektir. Bundan sonra bebeğiniz dünyaya gelinceye kadar uterusunuz haftada yaklaşık bir santimetre büyüyecektir.

Rutin kontroller

20. hafta ile birlikte doktorunuz bebeğin gelişimini kontrol etmek, doğum tarihini doğrulamak, belirli doğum kusurları için tarama yapmak ve plasentanın ve göbek bağının sağlığını kontrol etmek için detaylı bir ultrason yapmak isteyecektir. Cinsiyeti öğrenmeyi isteyin ya da istemeyin, uterusunuzun içine yönelttiğiniz bu bakış, yaklaşmakta olan ebeveynliği daha da gerçek kılacaktır.


Hamileliğin 20. haftasına yönelik uzmanların görüşleri

Gebeliğin 20. Haftası ile ilgili olarak uzmanlardan alınan ortak görüşleri derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.

--- Bebeğin vücudunda lanugo tüylerinin olmasına rağmen saç ve kaş oluşumu başlamıştır.
--- Anne karnındaki bebeğin aktif hareketlerini anne rahatlıkla hisseder. Bu dönemde uyku ve uyanıklık dönemleri mevcuttur. Bebek sürekli hareket etmez, kendine uygun pozisyonlarda uyur.
--- Kız bebeklerde rahim dokusu oluşur vajina ve labiumlar oluşumuna devam eder.
--- Annelerde rahim dokusu artık göbek hizasına kadar yükselmiştir. Vücudumuz gebeliğe bağlı görünüme geçmiş. Belin merkezi değişmiştir. Loroloz denilen bel kemiğinin eğimi öne doğru büyüyen rahim nedeniyle öne çekilerek bel ağrılarını tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu durumlar göz önünde bulundurulan yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmak, eğilip kalkarken dizleri kırarak dikkatli hareket etmektedir.
--- Bu dönemde ciltte pigmentasyona koyulaşmaya neden olan melaniz stimule edici (uyarıcı) hormonun (östrojen) yükselmesi nedeniyle ciltte koyulaşma başlar. Özellikle göbekten aşağı doğru koyu kahverengi linca nigia denilen çizgilenme ortaya çıkar. Doğumdan sonra rengi açılarak kaybolacaktır. Gebenin ten rengine göre bazen bu koyulaşma daha fazla olabilir.


20. Hafta gebeliği ile ilgili olarak bunları biliyor musunuz?

Karın bölgenizde Hissettiğiniz o sarsıntı ne anlama geliyor? Bebeğin olgunlaşmamış diyaframında hıçkırıklara neden olan spazmlar olabilir! Bebeğinizin kafa derisinde ve kaşlarında tüyler büyümeye devam etmektedir, ama doğumda var olan tüyler büyük ihtimalle hayatının ilk birkaç haftasında yerini yeni saça ve tüylere bırakacaktır.

Hamileliğin 20. Haftası ile ilgili olarak anneler için hızlı bir ipucu

Bu hatfa ile birlikte normal doğumlar için Yolu yarıladınız ve artık kesinlikle bebeğin hareket ettiğini net olarak hissediyorsunuz! Hemoroitler (rektumunuzdaki şişmiş damarlar) sizi rahatsız etmeye başladıysa bol su için, beslenmenize fiberleri ekleyin ve egzersiz yaparak aktif olun. Sizi rahatlatabilecek güvenli, reçetesiz satılan kremler hakkında doktorunuza da danışabilirsiniz.
 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI