19. Hafta

19. hafta gebeliklerinde anne vücudunda meydana gelen değişimler nelerdir, hamileliğin 19. haftasında bebeğin anne karnındaki canlı görüntüsü nasıldır?

19 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz fiziksel olarak yaklaşık 18 cm boyunda ve 185 ila 226 gram civarı ağırlıktadır. Büyüme göstergesi artık hep yukarıya doğru ivmelenecektir, bu yüzden önümüzdeki haftalarda epey kilo almayı bekleyebilirsiniz. Bebeğinizi bir nesneye benzetecek olursak mango kadar olduğunu belirtebiliriz.

Kız ise

Eğer kızınız olacaksa minik üreme sistemi bu sürçte oluşmuştur. Vajina, uterus ve yumurta kanallarının hepsi yerini almış ve yumurtalıkları altı milyondan fazla yumurta hücresi içermektedir. Doğum ile beraber bu sayı yaklaşık bir milyona inecektir.

Erkek ise

Eğer erkek bebeğiniz olacaksa testisleri oluşmuştur ve gebeliğinizin yaklaşık 10. haftasından itibaren testosteron salgılamasına başlamıştır. İlk üç ayda erkeğe dönüşen dış genitelya büyümeye devam edecektir.

Cilt oluşumu

Bu sıralarda cilt de verniks kazeoza adı verilen balmumu benzeri bir katman oluşturmaya başlar. Cildin salgıladığı yağlardan, ölü hücrelerden ve lanugodan oluşan verniks, bebeğinizin cildini amniyotik sıvıda yüzmenin etkilerinden korur. Bunun büyük bir kısmı doğumdan önce kaybolacaktır, ancak prematüre bebekler çoğunlukla bol miktarda verniks ile doğar.

19. Haftada bebeğin anne karnındaki görüntüsü bu şekildedir.

19. Haftada bebeğin anne karnındaki canlı görüntüsü

19. haftada gebeliğiniz

Vücutta gebelik göstergeleri

Gebelik maskesi burnunuzda, yanaklarınızda ve alnınızda bulunan kahverengi lekeler  ve göbeğinizden leğen kemiğinize kadar uzanan koyu renk çizgi olan linea nigranın sorumlusu hormonlardır. Bunların ikisi de doğumdan sonra kademeli olarak kaybolur, ancak güneşe maruz kalma cildinizdeki pigmentlerin rengini kararttığı için güneş kremi kullanmayı unutmayın.

Yuvarlak bağ doku ağrıları

Uterusunuz büyüdükçe onu destekleyen yuvarlak bağ dokuların esnek hale gelmesi lazım. Bazen bu esneyen bağ dokular, alt batın bölgesinde, genellikle tek tarafta keskin bir acıya veya hafif ağrıya neden olacaktır. Bu durum muhtemelen pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya aniden ayağa kalktığınızda en belirgin hale gelir. Ağrı sizi endişelendiriyorsa doktorunuza danışın.


Hamileliğin 19. haftasında annedeki değişimler

Bebeğinizin büyümesine bağlı olarak karnınız şimdiye kadarkinden daha hızlı büyümeye başlayacak, bu sebeple kendinizi biraz geniş hissedebilirsiniz. Bu süreçte rahat olabileceğiniz, karnınızı sıkıştırmayacak kıyafetler giymeye özen gösterin, otururken, yatarken veya yürürken kendinizi rahat ettirebilmeniz için gereken önlemleri alın, dik oturmak, hem karnınıza baskı yapmanızı engelleyerek reflü gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olacak, hem de sırt ağrılarından kaçınmanıza sebep olacaktır.

Yatarken gerekirse birkaç yastıkla vücudunuzu desteklemeyi alışkanlık haline getirmek isteyebilirsiniz, özellikle bacaklarınızın arasına koyacağınız bir yastıkla yan yatmanız, bel ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacak. Yürürken rahat edebilmek için de fazla yüksek olmayan, tabanlı ayakkabıları tercih edin ve tek tarafınızda çanta taşımamaya özen gösterin.

19. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Erkek mi olacak, yoksa kız mı? Ultrason henüz tespit edemese de kızınızın vajinası, uterusu ve yumurta kanalları yerli yerindedir ve minik yumurtalıklarında ilkel yumurtaları vardır. Oğlunuz olacaksa testisleri oluşmuştur ve skrotal kesesi görülebilir. Bebeğinizin vücudunda cildi amniyotik sıvıdan korumak için krem peynire benzer bir madde olan verniks oluşmaktadır.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI