18. Hafta

Gebeliğin 18 haftasında anne vücudunda meydana gelen değişimler nelerdir, Hamileliğin 18. haftasında bebeğin canlı görüntüsü nasıldır?

18 haftalık gebelikte bebeğiniz

18. Haftada bebeğiniz fiziksel olarak 200 gram ağırlığında ve bir ucundan diğerine 14 ila 18 cm uzunluğundadır. Bebeğinizi bir nesneye benzetecek olursak Patates kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Belirgin özellikler

Bu hafta ile bebeğinizin kendine özgü özellikleri belirginleşmeye başlayacaktır. Parmak izleri. El ve ayak parmak uçlarında biriken yağ dolguları, ayırt edici helezonlar haline gelecektir.

Sindirim sistemi gelişmeye devam ediyor

Bebeğinizin gelişen sindirim sistemi, birkaç haftadır aşama kaydetmektedir. Fetus amniyotik sıvıyı yutar, bu da mide ve bağırsaklardan geçer. Daha sonra bu sıvı bağırsaklarda ölü hücrelerle ve salgılarla birleşerek mekonyumu oluşturur. Mekonyum, daha ilk bez değişiminde göreceğiniz siyah renkte katran benzeri maddedir.

18. Hafta gebeliğinde bebeğin anne karnındaki görüntüsü bu şekildedir

 


18. Haftada bebeğin anne karnındaki canlı görüntüsü
 

Hamileliğin 18. Haftasında anne vücudunda meydana gelen değişimler 

Hamileliğinin 4. ayını tamamlayan anne, bu haftada artık kendini biraz daha rahat hissetmeye başlayabilir. Bulantıların, ve iştahsızlığın azalması beklenir. Ancak buna bağlı olarak da hızlı kilo alımı başlayabilir, bu yüzden özellikle bu haftalarda beslenmeye daha çok dikkat edilmelidir. Ayrıca hızlı kilo alımı bel, sırt ve eklem ağrılarına neden olabileceği gibi, reflü gibi mide şikayetlerini de tetikleyebilir. Bebeğin kemik gelişiminin de ilerlemesiyle birlikte annede kalsiyum ihtiyacı artar. Süt ve süt ürünleri tüketmeye çalışın, eğer süt içermiyorsanız badem sütünü deneyin. Ayrıca yeşil sebzelerde, özellikle karalahana, bakla, pazı ve soğanda da kalsiyum bulunur.

18. haftada gebeliğiniz

Çevresel etkileşimler

Çevresel etkileşimler ve hamilelik süreci ile ilgili tavsiyeler çoğu zaman can sıkını bir hale gelir. Hamilelik süreciniz ile ilgili kendinizi hiç kimseye açıklamak zorunda değilsiniz. Onlara nazik bir şekilde Teşekkürler, aklımda bulundururum demek yeterli olacaktır. İnsanların iyi niyetli olduğunu ve sizin adınıza heyecanlandıklarını unutmamaya çalışın!


Ani baş dönmeleri

Kalbiniz, gebelik süresi boyunca normal zamandakine göre yüzde 40 ila 50 daha hızlı atmaktadır. Büyüyen uterusunuzun kan damarlarına yaptığı baskıyla birlikte arada bir, özellikle de hızla ayağa kalktığınızda kendinizi bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz. Düşük kan şekeri de sersemlemenize neden olabilir. Dinlenmek, yan tarafınıza doğru uzanmak veya biraz meyve yemek dolaşımınıza ve baş dönmelerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Küçük hareketler

Çoğu kadın 16 ile 20. haftalar arasında ilk defa  bebeğin hareketlerini  hisseder. Bebeğiniz hâlâ çok küçüktür, bu yüzden güçlü bir tekme yerine hafif bir titreme gibi hissedilecektir.

18. Hafta gebeliği ile ilgili bunları biliyor musunuz?

Bebeğiniz esnedi mi yoksa? Büyük ihtimalle! Bir sonraki ultrasonunuzda belki siz de görürsünüz. Ayrıca sindirim sistemi, ilk bez değişiminde göreceğiniz mekonyum adı verilen siyah, katran benzeri bir madde oluşturmaya başlar. Bebeğiniz artık gerçek anlamda eşsiz biridir ve bunu kanıtlayacak özgün parmak izleri vardır!

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI